avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la grad de handicap?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la grad de handicap?

cu hipoacuzie mixta severa us si hipoacuzie neurosenzoriala ud,glaucom cu unghi deschis,retinopatie diabetica neproliferativa ,diabet zaharat insulino necesitant complicat cu 4 insuline pe zi ,cu urechea stanga nu mai aud deloc iar cu dreapta fara proteza auditiva nu inteleg ce se vorbeste ,auzul afectat la us 90.8.sechele postolitice us H.74.9,hipoacuzie ns ud H90.6,hipoacuzie mixta severa us H 90,8am copie dupa registrul de internare din anul 1969 cu diagnosticul OTITA MEDIE SUPURENTA ACUTA BILATERALA cu 39 de zile de internare dar asta nu este singura internare au fost internari de 12-15 zile numai in anul 1969 va rog datimi un raspuns daca am dreptul la grad de handicap si in ce grad ma incadrez va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:27, 28 Octombrie 2013
Numai comisia medicala de expertiza medicala persoane cu handicap,are autoritatea si competenta initial sa analizeze documentele medicale ,sa solicite investigatii suplimentare cu scopul actualizarii diagnosticului si stadiului afectiunilor si in final sa dispuna emiterea de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Solicitati oficial comisiei locale de expertiza medicala persoane cu handicap analiza documentelor medicale pe care le detineti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare grad de handicap armo armo va rog sa-mi spuneti daca diagnosticul: -dementa mixta vasculara si senila -SD pseudobulbar cu deteriorare cognitiva severa HTA st ii -hipoacuzie severa ... (vezi toată discuția)
Probleme de pensie in grad de handicap adrianaciocan adrianaciocan Sint pensionata pe caz de boala din 2006 cu diabet zaharat tip 1 insulino dependent cu 4 prize de insulina pe zi.Diabetul s a depistat in 2002 ,dar este un ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru handicap macrita macrita Am diabet tip II insulino-necesitant. Ma pot incadra in vreun grad de handicap? Am 62 de ani si am un deget de la picior amputat si glaucom. (vezi toată discuția)