Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi detasare

Daca un cadru didactic este detasat incepand cu 20.06.2012 intr-o functie de inspector in ISJ Cluj, concediul de odihna aferent anului scolar 2011/2012 (lunile iunie, iulie, august 2012)de cine este platit, de ISJ sau de unitatea scolara la care a fuctionat pana la sfarsitul anului scolar.In aceste luni va sta in concediu sau va lucra normal si va lua concediu la terminarea detasarii?
Rog baza legala!
Art. 47. C.mun.
(1) Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detaşarea.
(2) Pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.
.....

Indemnizatia CO se va plati de catre ISJ, iar acesta va recupera de la unitatea de invatamant cota-parte din indemnizatie care trebuia achitata de catre unitatea scolara.
pe ce perioada trebuie unitatea scolara sa achite indemnizatie de concediu,din moment ce anul scolar s-a incheiat la 22.06.2012(vineri) iar detasarea s-a efectuat incepand cu 25.06.2012(luni)
Unitatea scolara va trebui sa va achite indemnizatia pentru CO aferenta perioadei lucrate .. in speta, pana la 25.06.2012.
scuze- 20.06.2012(miercuri) dar plecarea la isj , s-a facut de fapt de luni 25.06.2012
Pana la data de 25.06..2012 , intrucat din data de 25.06.2012 ati fost detasat la ISJ .. asadar perioada ar fi pana la 25.06.2012 ....