avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... uscatoria
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

uscatoria

avem 19 apartamente pe scara si 18 apartamente sunt de acord sa vanda uscatoria,se poate fara acordul celui de-al 19 propietar?multumesc.
Cel mai recent răspuns: spiridus , utilizator 21:34, 20 Iulie 2012
Da, decizia se poate lua cu votul majoritatii membrilor asociatiei de proprietari.
Nu se poate vinde.
Cititi al doilea topic din sectiunea noastra care descrie decizia Curtii Constitutionale, privind vanzarea unei parti din proprietatea comuna.
In conformitate cu normele in vigoare, partea comuna nu se poate vinde
Asociatia de proprietari poate dispune inchirierea partilor comune pe diferite intervale de timp,7,25,49,99 ani
dar se pot desfiinta uscatoarele de pe etaje doar cu acordul majoritatii de pe scara?
Si daca se desfiinteaza, ce se intampla cu ele?

Alte discuții în legătură

Achizitionare uscator scara bloc etaj 4 aurel1234 aurel1234 Buna seara. As vrea sa achizitionez uscatorul de pe scara blocului de la etajul 4 unde locuiesc Am inteles ca trebuie sa fie toti locatarii blocului de acord. ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde uscatorul scarii??? ContSters106188 ContSters106188 Am o nelamurire: locuiesc in Bacau, intr-un bloc de 4 etaje care de cand ma stiu eu la parter exista o camera, uscatorul scarii cred eu, in care isi avea ... (vezi toată discuția)
Vanzare spatiu comun din bloc. florian575 florian575 Va rog sa- mi dati un sfat despre pasii pe care trebuie sa- i urmez pentru a cumpara uscatoria de deasupra apartamentului meu. Multumesc anticipat (vezi toată discuția)