Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume dupa casatorie ... si eventual divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume dupa casatorie ... si eventual divort

Ea romanca, el Indian musulman. S-au casatorit in India in 2008, ea in urma convertirii la islamism a primit un nou prenume islamic. Numele de pe certificatul ei de casatorie e numele lui de familie + prenumele islamic.. El a ramas cu numele lui ...
In urma unor "conflicte" ulterioare , pt. o mai mare siguranta si pt. a depune acte pt. viza lui , ea a facut in Anglia un act de schimbare a numelui la un avocat .. ca sa aiba ambele nume: cel de pe certificatul de nastere si cel de pe certificatul de casatorie pe un singur act ...
As avea 2 intrebari:

1. cand vine in Romania pentru schimbarea de acte (pasaport, buletin, etc) .... e valabil numele de pe acel act .. ? de fapt actul in sine .. e recunoscut la noi? sau va avea probleme la starea civila din localitatea de domiciliu?

2. In cazul in care, pe viitor, s-ar pune problema unui divort .. care e modalitatea de rezolvare in Romania .. ?

Va multumesc.
Interesanta speta, personal cred ca este vorba despre schimbarea numelui prin intermediul avocatului in strainatate dar cred ca aceasta procedura chiar si in Anglia este urmata de o procedura ulterioara de recunoastere a sa de catre o instanta judecatoreasca , in acest caz la intoarcerea in tara daca va prezenta actele doveditoare traduse si apostilate la Primarie-starea civila isi va transcrie aceste acte de stare civila eliberate de autoritatile straine si astfel ele vor fi considerate valabile
In caz de divort fireste ca are mai multe optiuni in ceea ce priveste schimbarea de nume
Merci Senga.

Cautand pe net inteleg ca la noi acest act ar insemna ceva de genul: " procedura de schimbare a numelui pe cale administrativa" ...

Nu ma pricep, persoana in cauza nici atat ... Incerc doar sa o ajut pt. ca ea fiind in Anglia nu prea poate face multe de acolo .. in schimb isi face griji .. va avea probleme la granita la intoarcerea in tara ..

Referitor la nume .. Inteleg ca in Romania in cazul unei casatorii sunt valabile variantele: Fiecare ramane cu numele dinainte de casatorie, unul din cei doi (indiferent care) preia numele de familie al celuilalt, sau vor avea numele de familie reunite ale celor doi .. Dar in cazul de fata nu e nici una din situatii ...Am mai citit ca in cazul in care se reunesc numele celor doi .. se schimba si certificatul de nastere al fiecaruia .. de aici dilema ...

Referitor la cealalta problema .. un eventual divort ... Casatorie religioasa musulmana ... civila inregistrata in India .. si ei stau in Anglia ... Cum poate ea sa divorteze cat mai repede si cat mai usor posibil ... ?

Va multumesc.
În primul rând, este foarte important de stiut daca actul facut in Anglia la avocat este si recunoscut de autoritatile engleze.........
Daca da, atunci nu va avea probleme in Romania la vama si nici cu schimbarea actelor.
Daca nu, va avea daca nu reiese din actul de casatorie islamic faptul ca acea persoana cu numele islamic a avut anterior numele romanesc.

In cazul unui divort, legea aplicabila va fi cea aleasa de parti. Oricum divortul nu va putea fi promovat in Romania daca partile nu au avut ultimul domiciliu comun in Romania. ;)
Toata chestia legata de schimbarea numelor nu este nici o problema pentru ca acestea sa fie recunoscute in Romania cat timp sa pot prezenta documente apostilate care sa ateste acest lucru.Este intr-adevar o recunoastere administrativa, competenta fiind starea civila de la locul nasterii persoanei in cauza.

Iar cu privire la divort, potrivit art 607 c.pr.civ. reclamanta poate divorta si in Romania chiar daca nu a existat aici nici un ultim domiciliu conjugal, cu conditia ca reclamanta sa isi aiba domiciliul in tara la momentul divortului, competenta fiind atunci Judecatoria din circumscriptia domiciliului reclamantei, in conditiile in care sotul isi are domiciliul in India sau in alta tara.
sa inteleg ca si-a pastrat cetatenia romana?
daca locuieste in Anglia probabil ca are resedinta acolo si daca casatoria s-a oficiat in India are mai putina importanta din punct de vedere al unui eventual divort care se va putea pronunta la cerere si de catre o instanta din Romania
Dar la acest moment ea nu detine nici un act de identitate eliberat de o autoritate romana?
este un pic mai diferita situatia dar nici de cum imposibila
Nu se poate adresa Ambasadei Romane din Anglia pentru o eventuala clarificare a situatiei sale , consulatele, oficiile consulare si ambasadele au competenta in domeniu notarial dar si poti prin intermediul lor sa soliciti transcrierea actelor de stare civila
exista legea cred ca 117 din 2006 modificata in 2006 care modifica legea 119 din 1996
succes