Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... suspendarea concediu crestere copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

suspendarea concediu crestere copil?

Cum se procedeaza cand nu s-a facut decizia de suspendarea a concediului de crestere copil si reactivarea contractului de munca incepand cu data de 15 iun 2012?
1. Daca salariatul vrea sa suspende plata indemnizatiei pentru CCC face o cerere catre angajator prin care solicita incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

2. Angajatorul emite decizia de incetare a suspendarii CIM, o inregistreaza in Revisal, dar va putea fi sanctionat de ITM la un eventual control, pentru intarziere.

3. Cu o copie dupa decizie salariatul se duce la Primarie si solicita suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane