Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare concediu maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare concediu maternitate

Buna ziua,

Am o angajata care se reintoarce la munca din concediu de maternitate, pe data de 7 Septembrie (6 septembrie fiind data nasterii copilului).

Ce trebuie facut in acest caz? Se trimite Revisalul pe 6 Septembrie in vederea reactivarii CIM-ului? Iar apoi se anunta la ITM? M-ar ajuta foarte mult un model de notificare pentru ITM.

Multumesc frumos
1. Cand a intrat in CCC salariata a facut o cerere de suspendare a CIM pentru intrarea in CCC pana la 2 ani. Dvs. ati facut o decizie de suspendare a CIM pe care ati dus-o la ITM. Deciziile de suspendare a CIM nu se inregistreaza in Revisal.
2. Salariata face acum o cerere de incetarea a suspendarii CIM si de reluare a activitatii in baza aceluiasi CIM.
3. Dvs ii faceti o decizie de incetarea a suspendarii CIM si de reluare a activitatii in ba aceluisi CIM. Decizia o duceti la ITM. Nici aceasta nu se inregistreaza in Revisal.
Problema este alta.

Am verificat Revisalul si se pare ca acum 2 ani, cine i-a facut suspendarea a operat in Revisal si Incetarea CIM-ului pe motiv de: suspendare a Contractului pe durata Concediului de maternitate.

Ce pot sa fac in situatia aceasta. Nu sunt sigur ca s-a procedat corect acum 2 ani cand i s-a incetat Contractul de Munca.

Multumesc
Dati un mesaj pe suportregistru@inspectiamuncii.ro si veti primi indicatii chiar de la cei care gestioneaza Revisal. Sunt foarte amabili si va rezolva problema repede.