Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pierdere decizie pentru CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pierdere decizie pentru CIC

Am pierdut decizia primita de la Fortele de Munca cu privire la durata concediului de ingrijitre al copilului pana la 2 ani. intrebarea mea este daca acest document imi este necesar reintoarcerii la locul de munca si daca acest document se mai poate recupera si cum. :((:((:">
Va duceti la fortele de munca,ce-i care v-au eliberat decizia ,faceti o cerere in care aratati ce vi sa intimplat si cereti o copie ( un duplicat ) #-o
Concediul de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani se poate intrerupe oricand si puteti relua activitatea la locul de munca, in baza aceluiasi contract individual de munca (in ceasta perioada CIM a fost suspendat). Reluarea activitatii se face pe baza unei cerereri facuta catre angajator. Inainte de aceasta faceti o cerere catre Primaria care va da indemnizatia, prin care solicitati intreruperea CCC.
Pentru recuperarea deciziei pierdute, faceti cum v-a spus "mariiky".
Nu va este necesar acest document la momentul reluarii activitatii.
Va trebui doar sa fecti o cerere pentru acest lucru si va trebui sa reincepeti activitatea in ziua urmatoare celei in care copilul a implinit varsta de 2 ani.
Daca doriti sa aveti neaparat acel document mergeti si solicitati o copie.
cum se inregistreaza decizia de suspendare a cic in revisal ? si daca este necesar sa se depuna la itm . nu gasesc in revisal suspendare?
1. In Revisal nu se inregistreaza suspendarea CIM, ci numai incheierea, modificarea si incetarea acestuia. In perioada suspendarii CIM salariatul este inca sub contract cu angajatorul.
2. Da, decizia de suspendare a CIM se depune la ITM in vederea inregistrarii in carnetul de munca. La fel si decizia de incetare a suspendarii CIM.