Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... REINCADRARE
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

REINCADRARE

Am fost destituit din administratia publica locala cu ocazia disponibilizarilor , din motive care nu au avut la baza criteriile stabilite de lege.
Am actionat institutia in instanta si conform copiei dispozitivului sentintei civile , obliga paratii la reincadrarea in functia publica si plata salariilor indexate , majorate etc...
Am depus in acest sens o adresa , am primit un raspuns pe doua randuri cu concluzia ca sentinta civila a Tribunalului nu este executorie.Am afla ca in conformitate cu Codul Muncii , art.274 " Hotararile pronuntate pe fond sunt definitive si executorii de drept"
Ma poate ajuta cineva sa inteleg cine are dreptate , este rea vointa ... etc?
Aveti dreptate, cf art 274 " Hotararile pronuntate pe fond sunt definitive si executorii de drept". Daca nu vor sa se conformeze hotararii judecatoresti ii puteti obliga dvs. in sensul ca luati legatura cu un executor si cereti punerea in executare a hotararii pentru obligatia de a face.
pot sa fac plangere penala semnatarilor (semnatarului) pentru abuz in serviciu?
Puteti sa incercati insa nu cred ca se va ajunge la urmarire penala. Va trebui sa demonstrati ca in exercitarea atributiilor de serviciu cu stiinta nu a indeplinit un act urmarea fiind vatamarea intereselor dvs. legale. Dar cel putin ii speriati putin si data viitoare o alta pers aflata in aceeasi situatie ca a dvs nu va avea de suferit.
Fiind secretar al primariei deci jurist , trag concluzia "ca in exercitarea atributiilor de serviciu cu stiinta nu a indeplinit un act" respectiv hotararea definitiva si executorie a instantei
Raspunsul semnat de catre secretar si primar , repet pe 2 randuri continea concluzia ca sentinta nu este executorie.Sa inteleg ca un jurist nu cunoaste sau nu vrea sa cunoasca legislatia in vigoare.
Va multumesc
O sa va tin la curent
O zi buna
stiuculita, utilizator
hotararile judecatoresti, daca sunt irevocabile si definitive, trebuiesc puse in aplicare intocmai.
pe de alta parte, daca sunteti functionar public, nu dispozitiile Codului muncii vi se aplica, ci ale Legii nr.188/1999 r2.
ContSters233010, utilizator