Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... refuz plata concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

refuz plata concediul medical

Buna ziua,
un angajat a beneficiat de concediul medical dupa cum urmeaza: "initial" de la medicul de familie 7 zile, apoi a fost trimis la specialist in ultima zi de concediu medical. aici i s-a schimbat diagnosticul si i s-a eliberat un nou certificat medical "initial" emis in data prezentarii la specialist dar incepand cu ziua urmatoare. angajatorul a refuzat la plata acest concediu conform art. 88 lit.e, norme de aplicare OUG 158 insa, in adresa cu care i se refuza i se specifica art. 17, alin.2, acelasi act normativ (nu este emis in aceeasi zi cu inceperea lui). cum figureaza la locul de munca in aceasta perioada in situatia de fata? i se poate desface contractul de munca? mentionez ca certificatul medical a fost depus la locul de munca in conditiile legii insa, instiintarea cum ca este refuzat la plata si formularul certificatului i-au fost inmanate dupa 28 de zile, exact cu o zi inainte de ziua cand trebuia efectuata plata. cum trebuie sa procedeze de aici inainte? Va multumesc anticipat!
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 36 - (1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru platã.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintã plãtitorului pânã cel mai târziu la data de 5 a lunii urmãtoare celei pentru care a fost acordat concediul.
(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de cãtre:
a) angajator, cel mai târziu odatã cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivã, pentru asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;

Art. 47
(2) Constituie contravenţii urmãtoarele fapte, sãvârşite prin încãlcarea obligaţiilor prevãzute la art. 36 alin.(3):
a) refuzul nejustificat de platã a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronatã a indemnizaţiilor;
Art. 48 - (1) Contravenţiile prevãzute la art. 47 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la alin. (1) şi (2), cu amendã de la 2.500 lei la 5.000 lei;
Art. 49. - Constatarea contravenţiilor prevãzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzãtoare se fac de cãtre organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurãri de sãnãtate.

2. Asadar, daca va considerati nedreptatit, sesizati in scris Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate, aceasta va aplica legea, il va sanctiona pe angajator si in felul acesta poate se hotaraste si angajatorul sa va plateasca indemnizatiile de concediu medical.
Va multumesc!!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Chiar daca angajatorul va refuza la plata concediul medical , acesta tine loc de motivare pentru lipsa dumneavoastra de la serviciu. Nu este motiv sa va dea afara .
@m_iulia,

Inteleg din prezentarea dvs. ca pe ultima zi de cm s-a eliberat de catre un medic specialist un nou cm initial ,cu valabilitate insa din ziua urmatoare,motiv pt. care s-a refuzat la plata justificat de altfel.
Dar,daca angajatorul cunostea mai bine legislatia si dorea sa ajute angajatul,problema avea rezolvare f. simpla si concediul putea fi decontat fara probleme...
Asadar,certificatul de cm trebuia inmanat angajatului,acesta se prezenta din nou la medicul care l-a eliberat, acesta facea corectura cuvenita la data de incepere a cm,pe care o trecea aceeasi cu data eliberariii,isi punea frumos parafa,semnatura ,concediul se prezenta din nou angajatorului,care avea 2 certificate medicale cu ultima zi de pe primul cm suprapusa peste prima zi de cm a noului concediu,aspect reglementat de prevederea art.37(3)din Norme 60/32/2006:

(3) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două certificate de concediu medical, care se suprapun pentru o anumită perioadă, indemnizaţia se calculează după cum urmează:
a) pentru primul certificat de concediu medical, indemnizaţia se va calcula numai pentru zilele cuprinse între data începerii valabilităţii acestuia şi data începerii valabilităţii celui de-al doilea certificat medical, iar pentru zilele rămase peste care se suprapune perioada celui de-al doilea certificat medical se va înscrie în rubrica "Observaţii" a certificatului de concediu medical "Suprapunere cu CM seria ..... nr. ..............";
b) pentru al doilea certificat medical, a cărui începere se suprapune peste perioada de valabilitate a primului certificat medical, indemnizaţia se calculează în mod corespunzător, pentru toate zilele cuprinse în perioada de valabilitate a acestuia.

In niciun caz nu poate fi vorba despre o absenta nemotivata si aplicarea veunei sanctiuni disciplinare,in aceasta situatie,existand incapacitate temporara de munca dovedita prin certificatele de cm.Incercati sa discutati cu angajatorul poate va ajuta in sensul in care v-am povestit mai sus ...

@tudorvaleriu,
Angajatorul a procedat corect ,daca este sa ne raportam strict la prevederile legale,refuzul fiind jutificat,nu exista niciun motiv de a se sesiza casa de sanatate!
Ca se putea evita insa refuzul iar angajatul putand fi indrumat cum sa procedeze,este o alta chestiune ,care tine nu de obligatia acestuia ci daca vreti de dorinta de a ajuta si de profesionalismul respectivului angajator prin persoana imputernicita sa se ocupe de plata angajatilor....
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

@m_iulia,

Inteleg din prezentarea dvs. ca pe ultima zi de cm s-a eliberat de catre un medic specialist un nou cm initial ,cu valabilitate insa din ziua urmatoare,motiv pt. care s-a refuzat la plata justificat de altfel.
Dar,daca angajatorul cunostea mai bine legislatia si dorea sa ajute angajatul,problema avea rezolvare f. simpla si concediul putea fi decontat fara probleme...
Asadar,certificatul de cm trebuia inmanat angajatului,acesta se prezenta din nou la medicul care l-a eliberat, acesta facea corectura cuvenita la data de incepere a cm,pe care o trecea aceeasi cu data eliberariii,isi punea frumos parafa,semnatura ,concediul se prezenta din nou angajatorului,care avea 2 certificate medicale cu ultima zi de pe primul cm suprapusa peste prima zi de cm a noului concediu,aspect reglementat de prevederea art.37(3)din Norme 60/32/2006:

(3) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două certificate de concediu medical, care se suprapun pentru o anumită perioadă, indemnizaţia se calculează după cum urmează:
a) pentru primul certificat de concediu medical, indemnizaţia se va calcula numai pentru zilele cuprinse între data începerii valabilităţii acestuia şi data începerii valabilităţii celui de-al doilea certificat medical, iar pentru zilele rămase peste care se suprapune perioada celui de-al doilea certificat medical se va înscrie în rubrica "Observaţii" a certificatului de concediu medical "Suprapunere cu CM seria ..... nr. ..............";
b) pentru al doilea certificat medical, a cărui începere se suprapune peste perioada de valabilitate a primului certificat medical, indemnizaţia se calculează în mod corespunzător, pentru toate zilele cuprinse în perioada de valabilitate a acestuia.

In niciun caz nu poate fi vorba despre o absenta nemotivata si aplicarea veunei sanctiuni disciplinare,in aceasta situatie,existand incapacitate temporara de munca dovedita prin certificatele de cm.Incercati sa discutati cu angajatorul poate va ajuta in sensul in care v-am povestit mai sus ...

@tudorvaleriu,
Angajatorul a procedat corect ,daca este sa ne raportam strict la prevederile legale,refuzul fiind jutificat,nu exista niciun motiv de a se sesiza casa de sanatate!
Ca se putea evita insa refuzul iar angajatul putand fi indrumat cum sa procedeze,este o alta chestiune ,care tine nu de obligatia acestuia ci daca vreti de dorinta de a ajuta si de profesionalismul respectivului angajator prin persoana imputernicita sa se ocupe de plata angajatilor....

va multumesc!

angajatul s-a prezentat la medicul ce a elibarat certificatul dar, acesta este in co. o sa vedem rezolvarea cand se va intoarce. angajatorul a sesizat casa de sanatate in acelasi timp cu trimiterea certificatului original refuzat catre angajat, insa nu s-a primit inca niciun raspuns oficial din partea acesteia. oare ce raspuns ar putea da cjas si cui? atat angajatorului cat si angajatului sau doar angajatorului?