Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neplatitor de TVA- Cum facturez?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neplatitor de TVA- Cum facturez?

Buna ziua!

Daca o firma este neplatitoare de TVA, si furnizeaza servicii si marfa firmelor din Romania dar si din strainatate, cum va factura serviciile si produsele?
Daca de exemplu, cumpara marfa de la o firma platitoare de TVA in valoare de 100 euro, va plati firmeoi 100 euro + TVA = 124 euro. Aceasta marfa va trebui vanduta in strainatate. Firma neplatitoare de TVA cum va factura marfa? Sa presupunem ca va dori sa vanda aceeasi marfa cu 150 de euro....va factura cu suma totala de 150 de euro ? Sau cum?

Va multumesc! Astept cu interes raspunsuri.
Factureaza 150 Euro fara TVA .
Va multumesc pentru raspuns!

Legat de acelasi subiect mai am o nelamurire: daca firma neplatitoare de TVA vinde marfa in strainatate in UE, trebuie inregistrata in Registrul Operatorilor Intracomunitari? Sau cum se va proceda? Poata sa aiba relatii comerciale cu tarile UE fara a face schimbari legate de neplata a TVA?

Multumesc!

Pt vinzare de marfa in UE nu aveti obligatia inreg in scopuri de tva si nici in ROI (pina la atingerea plafonului de 220000 lei).

Mentionati insa ca prestati si servicii in UE. Pt acestea, daca locul prestarii este considerat a fi acolo unde beneficiarul este stabilit, acesta fiind persoana obligata la plata tva, trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva cf art 153.1, alin 1, lit b si in ROI cf art 158.2, alin 1, lit c. Depuneti declaratia 390
t.simona a scris:

Pt vinzare de marfa in UE nu aveti obligatia inreg in scopuri de tva si nici in ROI (pina la atingerea plafonului de 220000 lei).

Mentionati insa ca prestati si servicii in UE. Pt acestea, daca locul prestarii este considerat a fi acolo unde beneficiarul este stabilit, acesta fiind persoana obligata la plata tva, trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva cf art 153.1, alin 1, lit b si in ROI cf art 158.2, alin 1, lit c. Depuneti declaratia 390

Locul prestarii serviciilor este in Romania. In acest caz ce e de facut? Multumesc!
Locul prestarii nu este dat de locul efectiv unde este efectuat serviciul ci de tipul serviciului si calitatea persoanei beneficiare.
Regula generala este ca, in cazul in care beneficiarul este stabilit in UE (dar nu in Romania), locul prestarii este acolo unde beneficiarul este stabilit. Exista insa unele exceptii, verificati daca tipul serviciului nu se incadreaza in acele exceptii.