Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestari servicii intracomunitare

Suntem o societate ce are ca obiect de activitate realizarea de site-uri web.
Trebuie emisa o factura de prestari servicii (realizare site web) pentru un client persoana juridica din Germania.

Ce pasi trebuie urmati?
Am citit pe internet pe diferite forumuri ca trebuie inregistrata firma in Registrul operatorilor intracomunitari. Este cazul? Deoarece valoarea contractului este de nici 750 euro.
Factura trebuie emisa cu TVA sau fara? si trebuie trecut pe factura: neimpozabil in Romania?
Mentionez faptul ca persoana juridica este inregistrata in scopuri de TVA.

Ce declaratii trebuie intocmite? Unde se reflecta efectiv valoarea?

In situatia in care facturarea se face inainte de inregistrarea in registrul respectiv este vreo problema?

Facturarea inainte de inregistrarea in R.O.I. se sanctioneaza cu amenda conform Codului de procedura fiscala:

Art. 219^2 Contravenţii şi sancţiuni la regimul «Registrului operatorilor intracomunitari»

(1) Constituie contravenţie efectuarea de operaţiuni intracomunitare de către persoanele care au obligaţia înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari fără a fi înscrise, conform legii, în acest registru.

(2) Contravenţia pentru fapta prevăzută la alin. (1) se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei.

Pe langa asta de ce n-ati face-o? Veti factura fara T.V.A.
La AFP de la sediul societatii Dvs. va veti adresa la biroul de indrumare contribuabili persoane juridice. Ei va vor ajuta cu tot ce aveti nevoie.
La inceputul anului, dupa cum imi amintesc, pentru inregistrare se cerea actul constitutiv, respectiv xerox C.I. si caziere judiciare asociati.
Referitor la TVA: -daca sunteti platitor de TVA, aveti obligatia emiterii unei facturi cu TVA !
- daca nu, oricum, este recomandabil sa fiti platitor de TVA daca aveti raporturi comerciale cu state din UE.
- intrebati pe contabil/a daca la emietrea facturii va trebuie si asa-numitul VIES.
bestlegis a scris:

La AFP de la sediul societatii Dvs. va veti adresa la biroul de indrumare contribuabili persoane juridice. Ei va vor ajuta cu tot ce aveti nevoie.
La inceputul anului, dupa cum imi amintesc, pentru inregistrare se cerea actul constitutiv, respectiv xerox C.I. si caziere judiciare asociati.
Referitor la TVA: -daca sunteti platitor de TVA, aveti obligatia emiterii unei facturi cu TVA !
- daca nu, oricum, este recomandabil sa fiti platitor de TVA daca aveti raporturi comerciale cu state din UE.
- intrebati pe contabil/a daca la emietrea facturii va trebuie si asa-numitul VIES.

M-ati ametit si pe mine cu acest raspuns care mai rau incurca. Cred ca sunteti rau intentionat. Sau nu?
Nu sunt rau intentionat, numai incerc sa va ajut.
Declaratia 390 VIES se depune lunar, de catre firmele platitoare de TVA care au efectuat livrari, achizitii sau prestari de servicii in tarile membre ale Uniunii Europene. Nedepunerea se sanctioneaza cu sume consistente.
Operaţiunile intracomunitare pentru care este obligatorie înscrierea în ROI sunt:
- livrări intracomunitare de bunuri care au locul în România şi care sunt scutite de taxă potrivit prevederilor art. 143 alin. (2) lit. a) şi d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal (CF), cu modificările şi completările ulterioare;
- livrări ulterioare de bunuri efectuate în cadrul unei operaţiuni triunghiulare care se declară drept livrări intracomunitare cu cod T în România;
- prestări de servicii intracomunitare efectuate de persoane impozabile stabilite în România în beneficiul unor persoane impozabile stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile;
- achiziţii intracomunitare de bunuri taxabile care au locul în România;
- achiziţii intracomunitare de servicii, efectuate de persoane impozabile stabilite în Comunitate în beneficiul unor persoane impozabile stabilite în România.
laur17 a scris:

Suntem o societate ce are ca obiect de activitate realizarea de site-uri web.
Trebuie emisa o factura de prestari servicii (realizare site web) pentru un client persoana juridica din Germania.

Ce pasi trebuie urmati?
Am citit pe internet pe diferite forumuri ca trebuie inregistrata firma in Registrul operatorilor intracomunitari. Este cazul? Deoarece valoarea contractului este de nici 750 euro.
Factura trebuie emisa cu TVA sau fara? si trebuie trecut pe factura: neimpozabil in Romania?
Mentionez faptul ca persoana juridica este inregistrata in scopuri de TVA.

Ce declaratii trebuie intocmite? Unde se reflecta efectiv valoarea?

In situatia in care facturarea se face inainte de inregistrarea in registrul respectiv este vreo problema?

In primul rind trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva cf art 153.1, alin 1, lit b:
"b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;"

Apoi se face inregistrarea in ROI cf art 158.2, alin 1, lit c:
"c) prestări de servicii intracomunitare, respectiv servicii pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite în România în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile;"

Factura se intocmeste fara tva cu mentiunea: neimpozabil in romania cf art. 133, alin.4, lit. a) cod fiscal.

Intocmiti si depuneti declaratia 390.