Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara retroactiv

Buna seara,intrebarea mea este:daca exista o hotarire definitiva de plata unei pensii alimentare insa eu ca parinte m-am ocupat in aceeasi masura ca si celalalt parinte de copii in mod direct "de bunavoie in natura" cum prevede legea fara a plati pensia in aceasta perioada (mai mult de un an) sunt pasibil de a fi executat de catre executorul judecatoresc?Specific celalalt parinte nu a facut cu nimic mai mult decit mine fara nici o exagerare.Va multumesc!
Dvs.aveti stabilita obligatia de plata a intretinerii in favoarea minorului, deci o obligatie in bani, care nu se compenseaza cu ceea ce ati oferit in natura minorului.
Este laudabil ca va ocupati de cresterea si educarea minorului si evident contribuiti in acest sens in natura, insa tot ceea ce doriti sa oferiti acestuia trebuie sa fie in plus fata de pensia de intretinere pe care sunteti obligat sa o achitati.
Da, puteti fi executat silit in temeiul hotararii judecatoresti pentru restanta neachitata.