Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare minor de acasa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare minor de acasa

Buna ziua! Am 35 de ani si prietena mea are 15 ani si 8 luni. Vrem sa ne mutam impreuna. Daca ea vine la mine acasa, si le spune parintilor unde este, adresa, si acestia merg la politie, pot sa fiu acuzat de ceva chiar daca ea a venit de buna voie la mine? Daca ea refuza sa se intoarca acasa, o pot obliga?:stunned:
gandeste-te putin ce inseamna 35 de ani si o fetita de aproape 16 ani. Din cate stiu eu peste varsta de 16 ani e treaba ei ce face cu viata sa intima. Nu e o idee buna partea cu mutatul impreuna (parerea mea ) .Gandeste-te tu , fiind mai matur la ce va fi in casa ei . Parintii ei nu o vor cauta ? crezi ca e atat de simplu sa scape de acasa ? :wassat: Gandeste-te serios inainte sa te incurci cu prea multe in chestia asta :)
Am intrebat din punct de vedere legal, nu moral. Si parintii nu au unde sa o caute, pentru ca ii va anunta unde merge, chiar daca ei nu sunt de acord. Ma intereseaza strict din punctul de vedere legal. Daca se poate muta la mine. :)
Din punct de vedere legal, minorul se află sub autoritatea ocrotitorului sau legal , până la vârsta majoratului.
Deci se poate muta la dvs., fără însă a fi legal . În aceste situaţii pot apărea o serie de probleme, puteţi lectura art. 198 Cod penal ( toate alineatele ) .
Deci are peste 15 ani, si nefind profesorul sau tutorele ei nu pot fi acuzat de act sexual cu un minor. Dar stiu ca exista un articol, potrivit caruia orice act obscen fata de un minor este pedepsit. Relatia sexuala de buna voie intra in aceasta categorie? Se poate muta la mine, fara ca autoritatile sau parintii sa o poata lua inpoi acasa?
aaadrian, utilizator
Din ceea ce ziceti nu rezulta sa existe vreo infractiune.

Ar trebui sa aveti grija la prevederile art 199 Cod pen.
In rest, alte probleme de natura penala nu exista.