Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Combaterea prostitutiei prin interzicerea publicarii ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Combaterea prostitutiei prin interzicerea publicarii anunturilor specifice

Buna ziua tuturor,
Sunt nou aici dupa cum se vede...
Sunt interesat in combaterea acestui fenomen (prostitutia) in Romania.

Acum cativa ani am avut initiativa de a vizita cadre specializate din Politia romana pentru a identifica ce posibilitati exista de a stopa acest fenomen si concluzia a fost una socanta: nu au personal suficient si procesul de dovedire a faptei este unul destul de anevoios.

Acum am o alta idee pentru a limita in mare masura acest fenomen, care consta in:

- crearea/semnarea unui document, petitie, reclamatie de catre mai multe entitati juridice, persoane fizice si transmiterea catre toate institutiile statului care au abilitati legale in prevenirea si combaterea acestui fenomen, prin care sa determine toate PUBLICATIILE TIPARITE SI WEB SA NU MAI ACCEPTE SPRE PUBLICARE ANUNTURI CU ACTIVITATI ILEGALE CUM AR FI ANUNTURI DE PROSTITUTIE.

Personal, consider ca aceste publicatii tiparite sau web- online favorizeaza si promoveaza aceasta activitate ilegala facand usor si discret legatura intre consumatorii de servicii sexuale si prestatoare in locatiile lor.

Daca institutiile statului ar interzice publicarea anunturilor de prostitutie, prestatoarele/prestatorii ar trebui sa iasa in strada unde ar fi mult mai rapid depistati/e de organele statului.

Am cateva intrebari:
Credeti ca este o idee viabila?
Aveti o lista cu institutiile statului abilitate pentru combaterea acestui fenomen?
Cunoasteti entitati care ar dori sa semneze documentul reclamatie?

Ps o informatie interesanta: anuntul.ro castiga lunar din rubrica matrimoniale peste 40.000euro, iar ziarul libertatea are un cost de peste 1 milion/anunt si publica zilnic o intreaga pagina cu anunturi de prostitutie.

As putea sa fac o cercetare in presa scrisa si web ptr a identifica toate titlurile/adresele web care publica/promoveaza aceste anunturi ilegale, sa realizez documentul reclamatie, sustinut juridic cu ajutorul vostru, precum si o documntare pe net ptr a realiza lista de adrese cu toate institutiile statului abilitate.

Ar mai ramane de completat cu informatiile pe care le detineti, semnarea de catre toti cei interesati si transmitarea la autoritati.

Va multumesc ptr atentie

Semnat
militant antiprostitutie
(imi cer scuze pentru anonimatul in care momentan doresc sa raman)
antiprostitutie, utilizator
Cadrul legal identificat pana acum:

Potrivit art. 1 din legea 61/1991 privind sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, ''Pentru asigurarea climatului de ordine si liniste publica necesar desfasurarii normale a activitatii economice si social-culturale si promovarea unor relatii civilizate in viata cotidiana, cetatenii sunt obligati sa aiba un comportament civic, moral si responsabil, in spiritul legilor tarii si al normelor de convietuire sociala.''
In temeiul legii 218/2002 privind organizarea si functionarea Politiei Romane, Politia Romana este instituţia specializată a statului, care exercită atribuţii privind apărarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale persoanei, a proprietăţii private şi publice, prevenirea şi descoperirea infracţiunilor, respectarea ordinii şi liniştii publice, în condiţiile legii.
Din coroborarea celor doua articole rezulta ca institutia chemata sa vegheze asupra normelor de convietuire sociala, inclusiv cele privitoare la moralitatea relatiilor sociale este Politia Romana.

Potrivit art. 328 C.pen., ''Fapta persoanei care isi procura mijloacele de existenta sau principalele mijloace de existenta, practicand in acest scop raporturi sexuale cu diferite persoane, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani''
In situatia de fapt aratata se mai incadreaza un articol din codul penal art. 329 ? ''Indemnul ori inlesnirea practicarii prostitutiei, sau tragerea de foloase de pe urma practicarii prostitutiei de catre o persoana se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea unor drepturi''.

In conformitate cu dispozitiile art. 7 din legea nr. 196/2003 privind prevenirea si combaterea pornografiei, ''Persoanele care realizeaza site-uri cu caracter pornografic sunt obligate sa le paroleze, iar accesul la acestea va fi permis numai dupa ce s-a platit o taxa pe minut de utilizare, stabilita de realizatorul site-ului si declarata la organele fiscale''

Potrivit art. 13 din aceeasi lege, constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 25.000 lei urmatoarele fapte: k) nerespectarea dispozitiilor art. 7 alin. (1), referitoare la obligatia de parolare a site-urilor cu caracter pornografic si de impunere a unei taxe pentru accesul la aceste site-uri.
Alte dispozitii care interzic conduita prezentata mai sus sunt cuprinse in legea 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala. Astfel, art. 3 prevede ca ?Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
1) savarsirea in public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenintari cu acte de violenta impotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice;
6) atragerea de persoane, sub orice forma, savarsita in localuri, parcuri, pe strazi sau in alte locuri publice in vederea practicarii de raporturi sexuale cu acestea spre a obtine foloase materiale, precum si indemnul sau determinarea, in acelasi scop, a unei persoane la savarsirea unor astfel de fapte;
7) acceptarea sau tolerarea practicarii faptelor prevazute la pct. 6) in hoteluri, moteluri, campinguri, baruri, restaurante, cluburi, pensiuni, discoteci sau in anexele acestora de catre patronii sau administratorii ori conducatorii localurilor respective;

Extras din documentul reclamatie care va fi adresat autoritatilor:

Pentru a expune situatia de fapt la care ne referim si care se afla la un singur ''click'' de a fi descoperita, va punem in vedere ca fenomenul de prostitutie dar si fenomenele conexe lui, proxenetism precum si cele de natura contraventionala (administrarea site-urilor cu continut pornografic) etc., au luat o amploare inacceptabila in Romania.
Pentru a da un exemplu din numeroasele situatii la care ne referim, va invitam sa accesati site-ul www.anuntul.ro, sectiunea matrimoniale , subsectiunile ''ea cauta partener'' sau ''saloane de masaj erotic''. Desi sectiunea se numeste ''matrimoniale'', cuvant care potrivit DEX-ului se refera la casatorie, o valoare sociala respectabila, continutul site-ului se constituie intr-un mijloc de racolare a clientelei in vederea practicarii prostitutiei.
Nu mai este vorba nici macar de o prostitutie mascata. Prezentarea si imaginile sunt foarte explicite in sensul ca ceea ce se ofera in schimbul unei sume de bani (suma de bani care, de atfel este foarte precis individualizata, de exemplu, 150 lei pe ora) sunt raporturi sexuale.

[Editat - toata lumea stie ce contin acele anunturi, nu e nevoie sa li se faca reclama si pe forum :) ]

De asemenea, nu este de neglijat nici latura financiara a acestui fenomen social.Din studiile de specialitate efectuate pana in prezent s-a constatat ca statul roman pierde anual peste un miliard de euro ca urmare a evaziunii fiscale generate de nefiscalizarea de catre persoanele vizate a veniturilor obtinute din prostitutie, proxenetism sau infractiuni ori activitati ilicite conexe.
Tinand cont de situatia de fapt prezentata si de normele de drept incidente, va solicitam sa demarati o actiune organizata si sustinuta in vederea eradicarii acestor practici degradante, imorale dar si ilegale, infractionale. In calitate de institutie a statului menita sa apere ordinea de drept si bunele moravuri aveti obligatia de a face tot ce va sta in putinta pentru a elimina din societate practice care viciaza relatiile sociale normale.

Ares-3, moderator
Am mai gasit si:
Potrivit legii nr. 196/2003
Art.2.
(2) Prin acte cu caracter obscen se înțelege gesturi sau comportamente sexuale explicite, săvârșite individual sau în grup, imagini, sunete ori cuvinte care prin semnificația lor aduc ofensă la pudoare, precum și orice alte forme de manifestare indecentă privind viața sexuală, dacă se săvârșesc în public
(3) Prin materiale cu caracter obscen se înțelege obiecte, gravuri, fotografii, holograme, desene, scrieri, imprimate, embleme, publicații, filme, înregistrări video și audio, spoturi publicitare, programe și aplicații informatice, piese muzicale, precum și orice alte forme de exprimare care prezintă explicit sau sugerează o activitate sexuală.
antiprostitutie, utilizator
Prostitutia trebuie legalizata si impozitata. Orice am face va exista. Exista si va exista oricate legi impotriva ei s-ar da. Trebuie practicata legal asa cum e si in alte tari. Nu trebuie sa ne prefacem religiosi sau pudici - e reala si va ramane, dar verificarile medicale nu exista. Chestia cu anunturile e perfect legala. E absurd sa crezi ca poti interzice anunturi de genul "Sunt Ana si te astept." E ceva obscen in acest anunt?
Da, si eu sunt de parerea ca prostitutia trebuie legalizata si impozitata.
Este clar ca nu va putea fi eradicata si orice incercare de a o stopa este sortiata esecului.

Chestiunea cu amenzile nu este viabila deoarece este vorba de altceva in anunturi si nu de prostitutie...
Ce nu pricep de loc e de ce anonimatul. Suntem liberi sa ne exprimam optiunile in public chiar daca ele sunt mai mult sau mai putin aberante sau valabile. Putem sa ne injuram presedintele (sau vecinul) sau putem sa il pupam (sau laudam) unde cum si cat vrem. De 22 de ani putem face (si facem de zor) asta. De ce ar fi o rusine sa fi impotriva prostitutiei. Si eu sunt dar ... sunt lucid. Suntem oameni si prostitutia isi are importanta, locul si rostul ei in societate.