Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cont 1174
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cont 1174

Imi spuneti va rog cum si cand se inchide contul 1174
1174 se poate inchide cu 1171 in urma unei note de fundamentare aprobate de AGA.
din Ordinul 3055/2009

Cont 1174,,Rezultatul provenit din corectarea erorilor contabile''

In creditul contului se inregistreaza.:
-rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate in exercitiul financiar curent, aferente exercitiilor financiare precedente (411, 461 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze corectarea erorilor);
In debitul contului se inregistreaza:
- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate in exercitiul financiar curent, aferente exercitiilor financiare precedente (401,404,431,437,438,441,4423,446,447,448,462 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze corectarea erorilor);
Soldul debitor al contului reprezinta pierderea neacoperita, iar soldul creditor profitul nerepartizat.
Corect, aveti dreptate asta e legea dar in anumite conditii (vezi nota de fundamentare) se poate inchide pe seama lui 1171. Nu prea este utilizata aceasta inregistrare dar in monografii contabile se regaseste.

Multumesc pt raspunsul dat. AGA aproba aceste note doar la sfarsitul anului ? Sau poate sa faca sedinta mai repede?
Poate oricand. In nota se specifica motivele pentru care doriti sa inchideti acest cont.