Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... punere in executare hotarare judecatoreasca in Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

punere in executare hotarare judecatoreasca in Germania

Buna ziua,

are cineva experienta in directia procedurii de punere in executare a unei hotarari judecatoresti in Germania, privind pensie intretinere minor, procedura demarata prin intermediul Ministerului Justitiei?

Orice informatie este binevenita....cum se demareaza, cat ar putea dura, ce costuri implica, daca actele se depun personal, sau se pot trimite si prin curierat....orice...

Va multumesc!
Hotararea emisa de instanta germana este recunoscuta de drept în România, deci va puteti duce la un executor care sa va ajute în investirea cu formula executorie si ulterior executarea silita.
Hotararea este emisa de catre instanta romana si ma interesa procedura punerii ei in executare in Germania.
Multumesc.
delia35, utilizator
Se aplica aceiasi procedura. Mai trebuie sa traduceti hotararea in germana, sa o apostilati si sa obtineti certificatul de titlu executoriu european.
Alexandru Munteanu, Avocat
Va multumesc.
Dupa parcurgerea acestor etape se poate obtine poprirea pe venit in Germania?
da