Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa indemnizatia de crestere a copilului.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa indemnizatia de crestere a copilului.

Buna ziua ! Va expun situatia fiicei mele: dupa terminarea studiilor universitare+ex licenta , imediat a dat nastere unui copil,benefiiciind de indemnizatia pt crestere a copilului.Intrebarea mea este: la sf ac perioade,are dreptul la somaj ? Daca da,pe ce perioada ? Multumesc anticipat!
1. Putea beneficia de indemnizatie de somaj, timp de 6 luni, cu o uindemnizatie de 250 lei lunar, daca se inregistra la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la absolvire (chiar daca atunci era in CCC).

2. In cazul in care copilul este nascut in 2011, OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca perioada de CCC este perioada asimilata stagiului de cotizare la somaj si ar fi putut avea o sansa de a beneficia de indemnizatie de somaj.

3. Incercati la Agentia de Somaj de care apartineti dar nu cred ca aveti sanse.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane