Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amplasare constructie casa
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amplasare constructie casa

Doresc sa construiesc o casa si pentru aceasta am solicitat eliberarea unui certificat de urbanism. In certificat se precizeaza ca trebuie sa construiesc la 20 m. Nu inteleg fata de ce? De axul drumului (drumul are 14 m) sau de teava de gaz care e la circa 2 m de limita de proprietate. Intrebarea mea este urmatoarea: daca nu respect distanta de 20 m ce amenda risc? (lungimea terenului este de 32 m. Daca ma retrag cu 20 m fata de gard unde mai construiesc?
Nu de la gard, de la axul drumului, de la mijlocul drumului. De acolo incepe masuratoarea celor 20 de metri. Deja 7 sunt pe jumatate de drum mai adaugati 13 metri si acolo este limita.
In certificatul de urbanism scrie de altfel destul de clar. In plus arhitectul care va facea proiectul v-ar fi lamurit foarte bine.