Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sumele alocate pt copii din scolile speciale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sumele alocate pt copii din scolile speciale

Buna ziua ,
Care sint normele ce privesc cuantumul sumeleor pt copi cu nevoi speciale si invata in scoli speciale ? Respectiv sumele pt hrana , rechizite etc .
Cf.ART54(3)din Ordinul 5573/2011 privind aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a invatamantului special si special integrat

(3) Copiii, elevii si tinerii cu CES scolarizati in unitatile de invatamant special sau de masa, inclusiv cei scolarizati in alt judet decat cel de domiciliu, beneficiaza de asistenta sociala constand in asigurarea alocatiei zilnice de hrana, a rechizitelor scolare, a cazarmamentului, a imbracamintei si a incaltamintei in cuantum egal cu cel pentru copiii aflati in sistemul de protectie a copilului, precum si de gazduire gratuita in internate sau centre de asistare pentru copiii cu CES din cadrul directiilor generale judetene/a municipiului Bucuresti de asistenta sociala si protectia copilului.
va multumesc pt raspuns .