Forum Discuţii juridice Executare silită nerespectarea popririi de catre banca !!!
Discuție deschisă în Executare silită

nerespectarea popririi de catre banca !!!

Buna ziua
Am castigat un proces cu o firma ( unde am lucrat ) si am obtinut hotarare definitiva si irevocabila prin care firma respectiva avea obligatia sa-mi restituie o suma de bani retinuti abuziv cand mi-am dat demisia .Sentita a fost investita cu putere executorie si impreuna cu alte acte au fost trimise unui executor judecatoresc ca sa execute silit firma datoare. Dupa mai bine de sase luni de zile executorul mi-a comunicat ca a obtinut permisiunea de executare silita a firmei si a depus la banca formalitatile . Banca refuza sa puna in practica hotararea de executare silita respectiv transferul banilor in contul meu pe motivul ca ar avea o cerere de intarziere de plata . Acest lucru este ilegal din moment ce executorul a facut poprirea cu toate actele in regula. initial dupa ce au trecut cele 15 zile in care ar fi trebuit sa se faca transferul executorul judecatoresc a luat legatura cu banca si directorul bancii ar fi promis ca face transferul in 2 zile . Au trecut mai bine de 5 zile si banii tot nu au ajuns in contul meu ! Ce pot face sa rezolv acest caz care vad ca este intarziat si clar cineva nu i-si face treaba cum trebuie sau chiar se intampla o mare ilegalitate .
Va multumesc pentru raspuns .
In cazul in banca intelege sa nu dea curs popririi transmise de executorul judecatoresc, exista procedura validarii popririi. Aceasta validarea in fata instantei de judecata. Se solicita atunci cand firma pe care o executati are credite angajate la banca-tert poprit, iar banca va comunica faptul ca vor trebui achitate mai intai ratele si platile restante din acel credit (este cazul dvs, deoarece mentionati termenul ”are intarzieri la plata”.
grigorealina a scris:

In cazul in banca intelege sa nu dea curs popririi transmise de executorul judecatoresc, exista procedura validarii popririi. Aceasta validarea in fata instantei de judecata. Se solicita atunci cand firma pe care o executati are credite angajate la banca-tert poprit, iar banca va comunica faptul ca vor trebui achitate mai intai ratele si platile restante din acel credit (este cazul dvs, deoarece mentionati termenul ”are intarzieri la plata”.

Aceasta validare se face de catre executorul judecatoresc care deja se ocupa de cazul meu ? ce acte mai trebuiesc ?
Poprirea o face fie creditorul, fie executorul. Nu va asteptati sa o faca executorul. El a trimis o poprire si asteapta onorariul maximal, atat e ce stie sa faca.
Daca banca nu a trimis banii in termen de 15 zile de la infiintarea popririi, si nu au trecut 3 luni de la acest moment, va adresati cu o cerere de validare a popririi impotriva bancii la Instanta care a incuviintat executarea silita. Va trebui sa depuneti adresa de infiintare a popririi si dovada de comunicare, plus titlul executoriu impotriva debitorului dvs.

Succes,
Poprirea nu poate fi "facuta" de catre creditor. Se va infiinta de catre executor la cererea creditorului. Cererea de validare poate fi facuta de catre creditor, executor sau chiar de catre debitor dar tot executorul va pune in executare si aceasta hotatatre.
Vroiam sa scriu cererea de validare a popririi, dar am scris gresit. Din continut cred ca se intelege insa despre ce vorbeam. :))

merci de corectura!