Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma inactiva
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma inactiva

Buna ziua,
Va contactez pentru a va cere sprijinul in urmatoarea problema:
Am o firma deschisa in 2007 pe care nu am avut niciun fel de activitate pana acum. Din cauza mai multor probleme am neglijat contabilitatea pe respectiva firma. Acum as vrea sa o inchid. La ONRC este "in functiune" la ANAF este "inactiva" din 11.06.2009, cel mai probabil pentru nedepunerea vreunui formlar. Momentan ma interesez la ANAF sa vad care ar fi datoriile acumulate de firma pana acum.

Intrebarea mea este cum as putea sa inchid firma cu minim de cheltuieli (ma refer la taxele si impozitele catre stat - inclusiv penalizarile la acestea)??

Multumesc mult.
Cereti la ANAF o fisa pe platitor si o sa vedeti care va sunt datoriile si natura lor.
Am contactat ANAF si mi s-a spus ca nu am nicio declaratie depusa de la infiintare. Mi s-a recomandat sa o "las inactiva" deoarece e cel mai ieftina asa. Insa nu pot face asta deoarece pentr 2 3 ani apare alta lege care ma obliga la cine stie ce alte cheltuieli.
Prefer sa platesc acum. Am inteles ca pentru a inchide firma va trebui mai intai sa o reactivez, deci sa depun declaratiile pe 0 din urma pan in prezent. Nu stiu cuantumul datoriilor la care ar trebui sa ma astept. Daca m-ar putea ajuta cineva cu o estimare a datoriilor la buget pentru o firma fara activitate din 2007 ...

Multumesc mult
Problema Dvs.este ca trebuie sa depuneti Declaratia 100 incepand cu luna mai 2009 pentru impozitul minim introdus prin OUG nr.34/2009,in vigoare pana la 30.09.2010,cand a fost abrogata prin OUG 87/2010.Valoarea de plata pentru acest impozit minim este dupa cum urmeaza :anul 2009 : 2200:12x10 luni =1830 lei ; anul 2010 : 2200:12x9 luni = 1647 lei.La aceste sume,dupa depunerea declaratiilor,se vor calcula majorari de intirziere/dobanzi de la
0,1 % pana la 30.06.2010 ; 0.05 % pentru perioata 01.07.2010-30.09.2010 ; 0,04 % pentru perioada 01.10.2010-23.06.2011 si 0,05 % incepand cu 24.06.2011.La aceste majorari se adauga si penalitati de intarziere de 15 % incepand cu data de 01.07.2010.Penalitatile de intirziere nu inlatura obligatia de plata a dobinzilor.
Buna ziua,

Si eu sunt interesata de acest subiect. Firma a fost declarata inactiva in aprilie anul acesta deoarece nu au fost depuse situatiile financiare anuale. Firma a fost suspendata pe o perioada de 3 ani. Suspendarea a expirat luna aceasta. Activitate nu se mai desfasoara din 2003 si nici nu mai intentionam sa desfasuram. Vreau sfatul dvs. E mai bine sa ramana inactiva sau sa trec la procedura de reactivare? De care parte repercusiunile ar fi mai grave?

Multumesc!
Multumesc dl.trutanmarian pentru detalii.
Se strange o suma considerabila si avand in vedere ca nu o posed momentan aceasta va mai creste odata cu trecerea timpului pana la achitare.
Avand in vedere:
- nu am avut niciodata nicio activitate pe companie
- este inactiva insa nu am in proprietatea firmei absolut niciun bun
Cum as putea proceda astfel incat sa radiez firma fara sa achit impozitele si taxele avand in vedere ca sunt in incapacitate de plata a acestora.

Ma gandesc ca as putea sa intru in faliment...din ce am mai citit pe form am vazut ca ar trebui sa discut cu un lichidator....m-ar ajuta daca aveti idee cum as putea proceda.

Multumesc mult!