Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cum renunt la cetatenia romana?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cum renunt la cetatenia romana?

Buna,

cine poate sa imi spuna, cum pot renunta la cetatenia Romana.
Puteti renunta la cetățenia română printr-o declaratie si daca aveti o alta cetatenie sau aveti siguranta ca veti primi o alta cetatenie. Nu puteti renunta la cetatenia romana daca in schimb nu aveti sau nu puteti obtine o alta cetatenie imediat, pentru ca altfel ati deveni apatrid.

ACTE NECESARE:

1. PAªAPORT în copie legalizată sau « conform cu originalul » cu semnătura în clar a consulului (diplomatului) care primeşte cererea şi ştampila rotundă - dacă cererea se depune personal;

2. PROCURÃ specială autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României pentru depunerea cererii de renunţare şi copie legalizată de pe paşaport dacă cererea se depune de altă persoană. Mandatarul va depune şi copia propriului act de identitate;

3. CAZIER JUDICIAR din România ( valabil 6 luni de la data emiterii );

4. Adeverinţă privind debitele către stat eliberată de Administraţia Financiară de la ultimul domiciliu din România;

5. Adeverinţă privind debitele către stat eliberată de direcţia de impozite şi taxe locale a primăriei, de la ultimul domiciliu din România;

6. Declaraţie pe propria răspundere personală, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României privind debitele faţă de persoane fizice sau juridice din România;

7. Copii legalizate de pe actele de stare civilă (certificate de naştere, căsătorie). Dacă naşterea sau căsătoria a avut loc în străinătate, se depune certificatul transcris la oficiul stării civile de la ultimul domiciliu din România;

8. Promisiunea acordării cetăţeniei de către statul de domiciliu - traducere în limba română, legalizată) şi copie legalizată de pe original, cu apostilă, (sau duplicat) sau

9. Dovada obţinerii cetăţeniei statului de domiciliu, traducere în limba română, legalizată, precum şi copia legalizată de pe original sau copie legalizată de pe paşaportul străin în cazul obţinerii altei cetăţenii.

TAXE

1. TAXÃ CONSULARÃ – 600 lei - se plăteşte la C.E.C. sau Trezorerie, în contul nr. 203301028609468.

2. TAXÃ ÎNREGISTRARE CERERE – 3 lei se plăteşte la C.E.C. sau Trezorerie în contul nr. 203301028609468.

3. TIMBRU JUDICIAR de 1,5 lei-se cumpără de la Poştă

De ce vreti sa renuntati la cetatenia română, din câte stiu pasaportul nu are nevoie de mancare?
Alexandru Munteanu, Avocat
Pentru ca eu am ideeile mele si m-am saturat sa apartin de un stat in care Sefi, politicieni, Procurorii si alti membri al Statului, Plagiaza, Fura, Inseala si Omoara poporul.
Pentru ca presupun ca nu aveti alta cetatenie sau ca nu urmeaza sa obtineti alta, nu puteti renunta la cetatenia romana decat daca obtineti alta cetatenie sau aveti siguranta ca veti obtine imediat alta.

Puteti parasi România cand doriti, cetatenia română, deci europeană este de ceva valoare, au trecut vremurile cand cu pasaportul românesc nu puteai sa faci nimic, acum iti ofera o libertate de miscare foarte mare, iti ofera drepturi si privilegii pe care miliarde de oameni din Africa, Asia sau America latina le-ar vrea din tot sufletul. Deci nu renuntati la cetatenia romana daca nu obtineti o alta cetatenie la fel sau mai valoroasa.
erich a scris:

Pentru ca eu am ideeile mele si m-am saturat sa apartin de un stat in care Sefi, politicieni, Procurorii si alti membri al Statului, Plagiaza, Fura, Inseala si Omoara poporul.

Atunci sa renunte la cetatenie cei pe care i-ati enumerat deoarece ei nu numai ca nu o merita dar sunt dusmani ai acestei natii.Daca dvs,roman adevarat care nu ati "inselat" si "omorat" poporul renuntati la cetatenie,ati da dovada doar de lasitate si nimic mai mult.

Mult noroc sa gasiti o tara in care politicienii ajung sus pt binele poporului nu ca sa ajunga la os