Forum Discuţii juridice Executare silită recuperare bani imprumutati
Discuție deschisă în Executare silită

recuperare bani imprumutati

Va rog sa-mi spuneti in care este metoda cea mai facila de a recupera niste bani imprumutati unei tinere, care are doar un magazin pe numele ei? I-am imprumutat niste bani si acum nu mai vrea sa mi-i inapoieze,sub niciun chip.Care este institutia(in afara instantei judecatoresti,care da termene peste 1,6 -2 ani, care ma poate ajuta sa imi recuperez banii?
Daca de buna-voie nu va restituie banii imprumutati, va trebui sa apelati la instanta de judecata, sau daca ati incheiat un contract de imprumut cu valoarea executorie, puteti recurgeti direct la executarea silita, fara a fi nevoie de un proces in instanta.
Din pacate nu am incheiat un contract, de aceea este un abuz de incredere.Cat priveste termenele date de instanta din orasul meu, sunt de ordinul anilor.
Multumesc!Sa tot de-a tzepe escrocii, ca nu are ce sa le faca.
Pentru a primi un raspuns pertinent va rugam sa ne comunicati ce dovezi aveti ca i-ati imprumutat suma respectiva?
Nu m-a cerut bani cu martori, exista paznicul de la firma unde lucrez eu, care a vazut cand i-am dat banii, caci ea a venit la mine la firma.Si mesajele(SMS-urile) prin care promite mereu( de 2 luni de zile) ca mi-i va inapoia.
Bag seama ca nu este nicio sansa, daca asa se pune problema.