avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare bani imprumutati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare bani imprumutati

buna seara,
solicit o indrumare din partea dumneavoastra,am imprumutat pe un amic cu 200 de euro,trebuia sa ii inapoieze dupa 2 luni,in aprilie se fac 2 ani,singura dovada e inregistrarea video cu telefonul ,in care confirma ca are acesta suma de inapoiat,am si 2 martori care in prezenta lor a recunoscut ca are sa-mi dea bani,,ce pot face cu acest personaj sa-mi recuperez bani?
multumesc pentru timpul acordat
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:09, 12 Februarie 2016


Faptul ca ati avut increderea initial sa acordati imprumutul fara incheierea de document autentificat,va genereaza disconfortul de a desfasura acte si actiuni suplimentare pentru a proba imprumutul si eventual al recupera
Initial notificati persoana imprumutata cu obligatia restituirii sumei,sub sanctiunea obligarii la plata de cheltuieli aferente solutionarii in instanta
Daca imprumutatul nu intelege in termenul notificat sa restituie suma,parcurgeti procedura prin mediator
Daca imprumutatul nu intelege sa se achite de obligatia restituirii sumei imprumutate,aveti dreptul sa il actionati in instanta,unde puteti solicita si daune
Desfasurati demersuri concrete in termenul de 3 ani de la data acordarii imprumutului
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut cu chitanta de mana MelaP MelaP Buna ziua, am imprumutat cu o suma destul de mare , un asa-zis prieten. N-am reusit sa-mi recuperez nici un ban din cei imprumutati. Am facut o chitanta de ... (vezi toată discuția)
Bani imprumutati, recuperare teodora2015 teodora2015 Cum pot sa obtin o suma de bani pe care am dat-o unei persoane si nu o pot recupera? (vezi toată discuția)
Cum recupereaza o persoana fizica un imprumut de la persoana juridica? beegees beegees Buna ziua In urma cu 2 luni am imprumutat o persoana juridica cu o suma de bani, cu contract de imprumut fara dobanda, dar cu clauza de penalitati daca nu ... (vezi toată discuția)