Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare bani imprumutati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare bani imprumutati

buna seara,
solicit o indrumare din partea dumneavoastra,am imprumutat pe un amic cu 200 de euro,trebuia sa ii inapoieze dupa 2 luni,in aprilie se fac 2 ani,singura dovada e inregistrarea video cu telefonul ,in care confirma ca are acesta suma de inapoiat,am si 2 martori care in prezenta lor a recunoscut ca are sa-mi dea bani,,ce pot face cu acest personaj sa-mi recuperez bani?
multumesc pentru timpul acordat

Faptul ca ati avut increderea initial sa acordati imprumutul fara incheierea de document autentificat,va genereaza disconfortul de a desfasura acte si actiuni suplimentare pentru a proba imprumutul si eventual al recupera
Initial notificati persoana imprumutata cu obligatia restituirii sumei,sub sanctiunea obligarii la plata de cheltuieli aferente solutionarii in instanta
Daca imprumutatul nu intelege in termenul notificat sa restituie suma,parcurgeti procedura prin mediator
Daca imprumutatul nu intelege sa se achite de obligatia restituirii sumei imprumutate,aveti dreptul sa il actionati in instanta,unde puteti solicita si daune
Desfasurati demersuri concrete in termenul de 3 ani de la data acordarii imprumutului
Succes !