Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Hotararea AGA sau decizia asociatului unic de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Hotararea AGA sau decizia asociatului unic de dizlovare a unui SRL

Va rog mult ,ma puteti ajuta si pe mine cu un model de cerere de dizolvare a unui SRL?
Am un model dar nu stiu cat de bun este :

SC****************SRL
LOC***STR***NR***
J*****, RO ****

HOTARARE

NR. XXX / ***
Subsemnata ***, cetatean roman , fiica/ fiul lui Nicolae si Irina , nascuta in data de *** in mun. Resita , jud. Caras-Severin , domiciliata in mun. Timisoara , str. *** , nr*** , jud*** , identificata prin C.I. seria ** , nr. ****** , eliberat de *** , la data de *** , CNP ************* , in calitate contractuala de asociat unic , referitor la S.C.*****S.R.L. , avand sediul in ****, str*** , nr*** , jud *** , inmatriculata la O.R.C. sub nr J 35 / ******, CIF RO ******* , hotarasc :
Art. 1 Referitor la dizolvarea societatii :
1. Se va dizolva societatea comerciala XXXXXXXS.R.L. ,fara lichidare , conform art 235 alin.3 dinLegea 31/ 1990 modificata prin Legea 441 / 2006 , prin repartizarea activelor ramase asociatului Unic .
2. Ca urmare a dizolvarii , situatia activului si pasivului este evidentiata in Raportul de stingere a activului si pasivului intocmit la data de ...............
Prin balanta de verificare intocmita la data de .................... se constata ca sunt stinse toate obligatiile societatii catre bugetul de stat , bugetul local , bugetul asigurarilor sociale de stat , somaj si sanatate , precum si fata de tertele persoane cu care societatea a avut relatii contractuale sau de orice alta natura economica .
3. Asociatul unic va pastra registrele societatii timp de 5 ani si va anunta organele financiare si celelalte organe locale despre prezentul act .

Celelalte dispozitii ale actelor constitutive raman neschimbate. Prezenta hotarare s-a redactat si semnat in 3 ( trei ) exemplare originale , in data de ............... , de catre asociatul Unic .
Asociat Unic ,
Nume , prenume , semnatura

*are cineva, va rog, un model mai recent?
sandu_valentin, utilizator