Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Parodie: Ordonanta de urgentaƒ nr. 44/2012 de ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Parodie: Ordonanta de urgentaƒ nr. 44/2012 de introducere temporaraƒ a pedepsei cu moartea, pentru unele categorii de persoane

Luarea acestor masuri in regim de urgenta se impune, avand in vedere ca termenul-limita stabilit pentru indeplinirea angajamentelor asumate a fost finalul lunii iunie 2012.
Intrucat aspectele vizate constituie o situatie extraordinara, a carei reglementare nu poate fi amanata,
in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

[ link extern ] /

In dezbatere pe acest forum .:)):)):)):)):)):)):)):)):)):))
Parerea Dv.conteaza !
Multumesc anticipat celor interesati de opinii care privesc subiectul OUG.:)):)):)):)):)):))
LEGEA 161/19.04.2003:

TITLUL III Prevenirea şi combaterea criminalitatii informatice
CAPITOLUL II Prevenirea criminalitatii informatice
CAPITOLUL III Infractiuni şi contravenţii
SECŢIUNEA a 2-a Infracţiuni informatice
Art. 48. - Fapta de a introduce, ... fara drept, date informatice, ... rezultand date necorespunzatoare adevarului, in scopul de a fi utilizate in vederea producerii unei consecinte juridice, constituie infractiune si se pedepseşte cu inchisoare de la 2 la 7 ani.
Art. 49. - Fapta de a cauza un prejudiciu patrimonial unei persoane prin introducerea ... de date informatice, ... in scopul de a obtine un beneficiu material pentru sine sau pentru altul, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 12 ani.
Art. 50. - Tentativa infractiunilor prevazute la art. 48 si 49 se pedepseste.

:belay: :offtopic:
eraz, utilizator
Cine a INVENTAT O LEGE IN SPIRITUL GLUMEI SI NUMAI AL IRONIEI care rezulta expres din articolele enuntate ,fara nici un efect juridic drept consecinta,ci doar :)):)):D:D,nu intra sub severa legislatie invocata mai sus...
Aprecierea si titlul sunt formale doar ca forma de curiozitate expresa a cititorului.
Multumesc pentru interes si capacitatea de exercitiu a d-lui comentator .
Reusita in viata depinde de cat de mult zambesti pe zi !
A refuza o gluma spumoasa,inseamna ca ,seriozitatea este un adevar crud al modului de a fi sociabil !
O gluma este o scurta poveste plina de haz (si cu un final neasteptat), care provoaca ras si veselie, fara a contine insa un sambure de adevar.:)
Samburele de adevar (persoanele care contrasemneaza) este o conditie a unei minciuni pentru a deveni credibila.
[EDITAT de moderator - Incalca pct. 2.1 si 2.2 din Regulamentul forumului]

Ironia e prezentă în lista categoriilor de persoane eligibile conform "decretului" închipuit de mine
Citez:
(1) toţi absolvenţii de liceu care au nu pot certifica că au copiat la Bacalaureat în sesiunea iunie-iulie 2012.
(2) toate femeile de peste 70 de ani care nu pot certifica că au ovulaţie.)

Însă ideea este de a arăta că nu se cuvine a face orice nelegiuire prin decrete de urgenţă, deşi tehnic am arătat că e posibil, iar în ultimele trei luni aţi simţit pe propria piele efectele arbitrariului guvernamental şi legislativ exprimat prin norme de urgenţă.
A fi didactic prin exemple ipotetice nu este interzis. Încă. Nu mă îndoiesc, LEGEA 161/19.04.2003 lasă loc de suficient arbitrariu, pentru a mi se trage o tovărăşească scatoalcă de stat şi de partid.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Urmare a actiunii dumneavoastra efectuata cu celeritate pentru indreptarea erorii materiale (se va citi "Parodie-...) si schimbarea adresei de corespondenta ("Timp liber si ocupatii pe care il putem umple"), s-a dispus NUP de catre institutiile abilitate in aplicarea L. 161/2003.:)
Ursuzul are permanent surasul si zambetul sau interior!
:vishenka: