Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxa speciala
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxa speciala

In condiţiile in care, prin lege, persoanele cu handicap sunt scutite de taxa hoteliară, pot fi obligate la plata taxei speciale de statiune instituita de consiliul local?
este vorba despre aceeasi taxa care poarta denumiri diferite in functie de statulul localitatii. Deci, codul fiscal instituind o scutire de la taxa hoteliera, pentru persoanele cu handicap, aceasta se aplica si la taxa de statiune.