Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... SCUTIRE IMPOZIT TEREN SI CLADIRE
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

SCUTIRE IMPOZIT TEREN SI CLADIRE

Tatal meu are certificat de handicap gradul 1 grav. Si pensionat cu pensie de munca. As dori sa stiu daca este scutit de impozit pe terenul si cladirea casei proprietate personala. Este casatorit si locuiesc impreuna cu mama mea. Daca da unde trebuie sa ne adresam pentru scutirea impozitului
Potrivit dispozitiilor LG.571/2003 privind Codul fiscal, Consiliul Local acorda scutire de la plata impozitului pe cladiri
Facilitati fiscale de care beneficiaza persoanele cu handicap grav sau accentuat:

- scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
- nu sunt supuse impozitarii veniturile reprezentand avantaje in bani si/sau in natura primite de persoanele cu handicap;
- cota redusa de 5% de TVA se aplica asupra bazei de impozitare pentru livrarea locuintelor ca parte a politicii sociale, inclusiv a terenului pe care sunt construite destinate a fi utilizate drept case de copii si centre de recuperare si reabilitare pentru minori cu handicap;
- scutire de la plata impozitului pe cladire si teren, taxa pentru eliberarea unei autorizatii pentru desfasurarea unei activitati economice si viza anuala a acestora;
- scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
- impozitul pe mijloacele de transport nu se aplica pentru: autoturismele, motocicletele cu atas si mototriciclurile care apartin persoanelor cu handicap locomotor si care sunt adaptate handicapului acestora;
- scutire de la plata taxei hoteliere: persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat ori persoanele invalide de gradul I sau II.
- impozitul pe cladiri, impozitul pe teren, impozitul pe mijloacele de transport, taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor si autorizatiilor, precum si alte taxe locale precizate la art. 282 si art. 283 din Codul fiscal nu se aplica organizatiilor care au ca unica activitate acordarea gratuita de servicii sociale in unitati specializate care asigura gazduire, ingrijire sociala si medicala, asistenta, ocrotire, activitati de recuperare, reabilitare si reinsertie sociala pentru copil, familie, persoane cu handicap, persoane varstnice, precum si pentru alte persoane aflate in dificultate, in conditiile legii.
- persoanele adulte cu handicap grav si accentuat pot beneficia de credit a carui dobanda se suporta din bugetul de stat, prin bugetul Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap, in baza unui contract privind angajamentul de plata a dobanzii pentru achizitionarea unui singur autoturism si pentru adaptarea unei locuinte conform nevoilor individuale de acces, cu conditia platii la scadenta a ratelor creditului, dar si cu conditia ca valoarea creditului sa nu depaseasca 10.000 euro, iar returnarea creditului sa nu depaseasca 5 ani. Beneficiaza de aceasta prevedere si familia sau persoana care are in ingrijire cel putin un copil cu handicap grav ori accentuat.
- persoanele cu handicap, detinatoare de autoturisme adaptate handicapului, precum si persoanele care le au in ingrijire beneficiaza de scutire de la plata tarifului de utilizare a retelelor de drumuri nationale (rovigneta), prevazut in O.G. nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, cu modificarile si completarile ulterioare.
- persoanele cu handicap grav care au si calitatea de pensionari de invaliditate gradul I, invalizii de razboi care au si calitatea de persoane cu handicap grav pot opta pentru indemnizatia pentru insotitor prevazuta la art. 61 din Legea nr. 19/2000, sau pentru asistent personal. Dreptul de optiune se mentine si in cazul trecerii pensionarilor de invaliditate la pensia pentru limita de varsta.
- adultul cu handicap grav sau accentuat care nu dispune de spatiu de locuit, nu realizeaza venituri ori realizeaza venituri de pana la nivelul salariului mediu pe economie poate beneficia de ingrijirea si protectia unui asistent personal profesionist. Contractul de munca al asistentului personal profesionist se incheie de catre directiile generale de asistenta sociala si protectia copilului judetene, sau de catre furnizorii de servicii sociale privati, acreditati in conditiile legii.
- persoana cu handicap poate beneficia de servicii sociale acordate in centre de zi si centre rezidentiale de diferite tipuri, publice, public-private sau private. - persoana cu handicap are dreptul sa fie ingrijita si protejata intr-un centru din localitatea/judetul in a carei/carui raza teritoriala isi are domiciliul sau resedin

ART. 26 din Legea 448 /2006
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială;
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

Va adresati la taxe si impozite locale din Primaria respectiva, cu actele pe care le aveti.