Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 4 ore pe cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

4 ore pe cartea de munca

pe contractul meu de munca scrie ca lucrez 4 ore/zi, desi lucrez 9. in cazul unei internari in spital, eu va trebuie sa platesc jumatate din cheltuieli? intr-o adeverinta eliberata de firma la care lucrez scria ca mi s-a platit cas 5.5 %.
1. Sunteti asigurata la sanatate, cu drepturi depline, indiferent de programul de lucru.

2. Pentru cealalta problema, cu lucratul 9 ore pe zi, faceti sesizare la ITM.
atunci care ar fi dezavantajele pt faptul ca sunt inregistrata in cm cu 4 ore/zi? doar vechimea?
Dezavantaje ar fi:
- la 4 ore pe zi puteti avea un salariu mai mic si la pensie un punctaj mai mic;
- daca veti dori sa beneficiati de indemnizatie de somaj, 2 luni lucrate cu 4 ore pe zi sunt egale cu 1 luna cu 8 ore pe zi.

Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial are interdicţie de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.