Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... orele suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

orele suplimentare

buna ziua !

sunt angajata cu CM partial 4ore/zi la o firma , in perioada cand colegu a fost in CO am stat 8 ore /zi deoarece suntem doar 2 oameni unu cu norma intreaga si eu cu 4 ore .Intrebarea mea este daca trebuia sa fiu platita 8 ore s-au 4 , mentionez ca m-au platit 4 ore si au motivat conf politicii firmei ca orele lucrate in plus sa le iau libere in termen de 60 zile , pentru asta nu am fost informata in prealabil si nici nu stipuleaza undeva in CM.

Multumesc anticipat !
orele suplimentare se compenseaza cu timp liber. daca nu este posibila compensarea se platesc.
LEGE Nr. 53 din 24 ianuarie 2003
Codul muncii (in vigoare de la 1 Mai 2011)

Art. 117
(2) Munca suplimentară nu poate fi efectuată fără acordul salariatului, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.
Art. 119*)
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
Art. 120
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
Cf legii, este interzis ca salariatul cu norma partiala sa efectueze ore suplimentare:
Art. 102. [clauze speciale]
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
(2) În situaţia în care într-un contract individual de muncă cu timp parţial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.
maritica balan a scris:

buna ziua !

sunt angajata cu CM partial 4ore/zi la o firma , in perioada cand colegu a fost in CO am stat 8 ore /zi deoarece suntem doar 2 oameni unu cu norma intreaga si eu cu 4 ore .Intrebarea mea este daca trebuia sa fiu platita 8 ore s-au 4 , mentionez ca m-au platit 4 ore si au motivat conf politicii firmei ca orele lucrate in plus sa le iau libere in termen de 60 zile , pentru asta nu am fost informata in prealabil si nici nu stipuleaza undeva in CM.

Multumesc anticipat !

Salaratii incadrati cu timp de munca partial nu pot efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.

Prin urmare, daca in c.i.m. aveti trecut ca timp de munca 4 horezi ,atunci ceea ce stati peste program nu se ia in considerare ca munca suplimentara.