Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT DE MUNCA CU TIMP PARTIAL - ROG UN RASPUNS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT DE MUNCA CU TIMP PARTIAL - ROG UN RASPUNS

ESTE LEGAL CA UN SALARIAT CARE ARE CONTRACT DE MUNCA CU TIMP PARTIAL SA LUCREZE SI SAMBATA???
Daca aveti un orar de luni pana vineri cu timp partial nu este legal sa lucrati sambata, daca insa cele 5 zile de lucru sunt altfel repartizate, adica de marti pana sambata nu este ilegala munca in ziua de sambata.

Art. 102. - (1) Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (2), urmatoarele:

a) durata muncii si repartizarea programului de lucru;

b) conditiile in care se poate modifica programul de lucru;

c) interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.
adelaida_07, utilizator
1. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 102 - (1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
(2) În situaţia în care într-un contract individual de muncă cu timp parţial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.

2. Daca faceti ore suplimentare sesizati ITM pentru a-l obliga pe angajator sa intre in legalitate.