Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in preaviz

Buna ziua, am 2 intrebari referitoare la concediul de odihna:
1. se poate efectua concediu de odihna in timpul preavizului, la cererea angajatului, fara a se prelungi perioada de preaviz?
2. la plecarea unui angajat, la calculul concediului de odihna cuvenit se adauga si zilele aferente perioadei de preaviz, de 20 de zile lucratoare, adica aproape 2 zile sau se ia in calcul perioada lucrata pana la depunerea demisiei?
In timpul perioadei de preaviz, salariatul are aceleasi drepturi si obligatii ca si un salariat care nu este intr-o astfel de perioada. Numarul de zile de CO se calculeaza in raport cu zilele lucrate, luandu-se in calcul si preavizul acesta din urma nu se prelungeste in cazul in care solicitati zile de concediu. In cazul in care angajatorul, nu va aproba cererea de concediu, zilele de CO neefectuate vor fi platite la ultimul salariu.
1. Da, se poate efectua CO in perioada de preaviz .. CO nu prelungeste durata preavizului

2. CO se acorda proportional cu perioada lucrata ,,, adica, de la data inceperii activitatii si pana la data incetarii c.i.m. ... aceasta perioada, dupa caz, include si perioada de preaviz.
In cazul in care salaritul nu a efectuat concediul de odihna aferent anului in care a demisionat sau a fost concediat acesta de compenseaza. Nu se efectueaza co in timpul preavizului nici la demisie nici la concediere, preavizul avand o menire bine determinata prin lege si anume in cazul demisie - angajatorul beneficiaza de o prerioada in care cauta si angajeaza un noua persoana pentru munca efectuata de demisionar, in cazul concedierii proaspatul concediat isi gaseste un nou loc de munca avand posibilitatea ca pe durata preavizului sa lucreze doar 4 ore zilnic fiind platit pentru 8 ore.
Calculul concediului de odihna include si perioada preavizului, pana la data incetarii CIM .
adelaida_07 a scris:

In cazul in care salaritul nu a efectuat concediul de odihna aferent anului in care a demisionat sau a fost concediat acesta de compenseaza. Nu se efectueaza co in timpul preavizului nici la demisie nici la concediere, preavizul avand o menire bine determinata prin lege si anume in cazul demisie - angajatorul beneficiaza de o prerioada in care cauta si angajeaza un noua persoana pentru munca efectuata de demisionar, in cazul concedierii proaspatul concediat isi gaseste un nou loc de munca avand posibilitatea ca pe durata preavizului sa lucreze doar 4 ore zilnic fiind platit pentru 8 ore.
Calculul concediului de odihna include si perioada preavizului, pana la data incetarii CIM .

conform art. 81 al. 5 din Codul Muncii, pe perioada preavizului contractul individual de munca continuasa isi produca toate efectele astfel, angajatul are dreptul sa depuna cererea de concediu asa cum angajatorul poate sa fie de acord sau nu cu aceasta cerere de concediu. astfel, unul dintre drepturile salariatului (parte integranta din CIM) este, conform art. 39 al. 1 lit c, dreptul la concediu de odihna anual.

Nu se poate sustine ca in perioada de preaviz (in cazul demisiei) acest drept inceteaza total. Pur si simplu, in virtutea acestui drept, salariatul face cererea de concediu iar angajatorul o poate refuza urmand ca zilele de CO neefectuate sa fie platite la ultimul salariu
Unde este prevazut in legislatia ca in timpul preavizului nu se poate lua CO?