avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna neefectuat

Am fost angajat 2 ani si 8 luni din care mi-am luat concediu de odihna 5 zile, urmeaza ca la sfarsitul lunii august sa plec din firma.Ce se intampla cu zilele de concediu neefectuate?Firma est obligata sa-mi restituie bani aferenti zilelor de concediu neefectuat?


multumesc
Cel mai recent răspuns: madi33 , utilizator 16:13, 26 August 2009
concediul neefectuat se plateste in cazul in care angajatul inceteaza raporturile de munca cu societatea.

veti putea lua banii ptr concediul aferent anului 2008 si ptr 2009 ptr perioada efectiv lucrata (adica in functie de nr de luni lucrate)

daca aveti restante din 2007..... imi pare rau, pe acelea le-ati pierdut
Deci firma este obigata sa inteleg sa-mi plateasca concediu de odihna neefectuat pe 2008 si respectiv 2009 (se calculeaza pana la data incetari CIM)aveam acesta nelamurire pentru ca cei dela firma nici nu au adus vorba de concediu neefectuat .......mai ales de plata lui.


va multumesc
Oricum, pregatiti-va si pentru cazul in care va propun urmatoarea varianta:

Pe perioada preavizului sa figurati in CO, caz in care la incetarea CIM vor avea fi obligati sa va plateasca un numar mai mic de zile de CO.
clio06: pe ce argumente va bazati cand afirmati ca zilele de CO din 2007 si neefectuate sunt pierdute???
Sunt de parere ca angajatorul este obligat sa plateasca toate zilele de CO neefectuate
madi33 a scris:

Am fost angajat 2 ani si 8 luni din care mi-am luat concediu de odihna 5 zile, urmeaza ca la sfarsitul lunii august sa plec din firma.Ce se intampla cu zilele de concediu neefectuate?Firma est obligata sa-mi restituie bani aferenti zilelor de concediu neefectuat?


multumesc


Compensarea în bani a concediului de odihnă este posibilă în cazul încetării contractului individual de muncă, fiind proporţională cu numarul zilelor de CO neefectuate.

Alte discuții în legătură

Concediu in preaviz Medu Medu Buna seara! Se poate lua concediu de odihna in preaviz? (vezi toată discuția)
Concediu gabisavu gabisavu ma poate obliga firma la care lucrez sa intru in concediu de odihna in preaviz? (vezi toată discuția)
Drepturi co la expirare preaviz Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, In cazul in care a expirat preavizul de 20 zile ptr restructurare post, iar salariatul nu a solicitat concediul de odihna ptr perioada lucrata, i ... (vezi toată discuția)