Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in preaviz

Buna ziua, am 2 intrebari referitoare la concediul de odihna:
1. se poate efectua concediu de odihna in timpul preavizului, la cererea angajatului, fara a se prelungi perioada de preaviz?
2. la plecarea unui angajat, la calculul concediului de odihna cuvenit se adauga si zilele aferente perioadei de preaviz, de 20 de zile lucratoare, adica aproape 2 zile sau se ia in calcul perioada lucrata pana la depunerea demisiei?
1. Potrivit art.151 alin.2 C.mun., angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă în caz de forţă majoră sau pentru interese urgente care impun prezenţa salariatului la locul de muncă. În acest caz angajatorul are obligaţia de a suporta toate cheltuielile salariatului şi ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum şi eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă.

2. Angajatorul nu are cum sa va anuleze acea cerere , deoarece dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.