Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... asigurare medicala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

asigurare medicala

O persoana in varsta care nu a lucrat niciodata beneficiind de carnet de munca ... si neplatind nici taxe la stat sufera acum de o boala care necesita o interventie chirurgicala urgenta. Numai ca aceasta costa ...iar ea nu are asigurare medicala.

Intrebare: Poate beneficia de asigurarea medicala a unuia din copii care cotizeaza lunar ca toata lumea la fondul respectiv? Ce acte ii trebuiesc?

Va multumesc.
Da, daca poate dovedi calitatea de coasigurat.
Coasiguratii – Adeverinta eliberata de CJAS care atesta calitatea de coasigurat
(coasigurat = persoana care se afla in intretinerea unui asigurat). Pot fi coasigurati
urmatarele categorii de persoane sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in
intretinerea unei persoane asigurate.
dorinv a scris:

O persoana in varsta care nu a lucrat niciodata beneficiind de carnet de munca ... si neplatind nici taxe la stat sufera acum de o boala care necesita o interventie chirurgicala urgenta. Numai ca aceasta costa ...iar ea nu are asigurare medicala.

Intrebare: Poate beneficia de asigurarea medicala a unuia din copii care cotizeaza lunar ca toata lumea la fondul respectiv? Ce acte ii trebuiesc?

Va multumesc.

Poate beneficia de aceasta calitate, numai daca unul dintre copii a declarat ca persoana respectiva este in intretinerea sa.
Pentru dobandirea calitatii de coasigurat sunt necesare urmatoarele acte:
- adeverinta de la locul de munca al asiguratului angajat pe care sa fie mentionata si data de la care persoana coasigurata a fost declarata in fisa fiscala:
- copii de pe fisele fiscale pe perioada in care persoana a avut calitatea de coasigurat.