Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen contestare decizii de incetare a contractelor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen contestare decizii de incetare a contractelor de munca

Care este termenul in care se poate contesta decizia de incetare a contractului de munca? a ramas de 30 de zile sau acum e de 45 zile?Multumesc
Conform Legii dialogului social nr. 62/2011, republicata la 31 august 2012, termenul de contestare este de 45 zile.
Art. 211. - Cererile pot fi formulate de cei ale caror drepturi au fost incalcate dupa cum urmeaza:
a) masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa;

www.avocatnet.ro/content/art...

ContSters233678, utilizator
Termenul de 30 de zile este pentru contestarea deciziei de sanctionare, inclusiv pentru desfacerea disciplinara a c.i.m.. termenul de 45 de zile este pentru a contesta deciziile de incetare a c.i.m. emise in celelalte situatii prevazute de lege.