Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen contestatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen contestatie

Buna ziua,

in materia dreptului muncii, o decizie de incetare a CIM ca urmare de desfiintarii postului in ce termen poate fi formulata? 30 zile conform art. 268 Codul Muncii, sau 45 zile conform art. 211 din Legea dialogului social?

Multumesc
Conform art. 211 din Legea 62/2011 a dialogului social, ererile pot fi formulate de cei ale caror drepturi au fost incalcate dupa cum urmeaza:
a) masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa;

In cazul concedierii, termenul de contestare este cel reglementat de art 211din legea 62/2011,respectiv 45 de zile .
ContSters400311, utilizator
va multumesc mult.