Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe noi taxe in factura de energie electrica
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

noi taxe in factura de energie electrica

Buna ziua, Imi poate clarifica si mie cineva de ce anume se calculeaza factura de energie elecrica impreuna cu "certificatele verzi"si "contributia pentru cogenerare"? Ce reprezinta aceste noi taxe?....mai precis, sunt noi? Sunt aplicate in mod legal? Cum se calculeaza; sunt valori fixe sau procentuale? Tocmai am primit factura si-am observat ca, desi consumul efectiv este de 24,30 lei, valoarea finala a facturii este de 45,31.

*in partea de jos a facturii este mentionat faptul ca a fost adoptata legea 134/18.07.2012 care practic obliga furnizorul, cand este cazul, sa evidentieze clar toate taxele care trebuiesc platite
Nu poate fi asa de mare diferenta.:acute: Discutam de sume cu TVA sau fara TVA:hm:? Sau una fara TVA, cealalta cu TVA?

Aveti aici o discutie despre contributia pentru cogenerare:

www.avocatnet.ro/content/for...