Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Energie electrica - din ce e compus pretul din factura?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Energie electrica - din ce e compus pretul din factura?

buna ziua,as dori sa imi spuna cineva ce inseamna unele inscrisuri din factura de energie electrica cum ar fi:contributie pentru congenerare sau certificate verzi.platim dar nu ne lamureste nimeni unele lucruri.va multumesc.
certificatul verde , inseamna protectia mediului...la asta contribuim toti , si prin simpla cumpararea a unei eugenia !

Cogenerare – producerea simultană, în acelaşi proces, de energie termică şi energie electrică şi/sau de energie mecanică....mai pe scurt , contribuim si la investitii !

la acestea se mai adauga accizele , deoarece curentul nu mai este un produs 100% romansesc ,este furnizat de societati cu sediul in alte state !!!
ContSters185493, utilizator
Un topic despre taxa de cogenerare gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Despre certificatul verde cititi la sursa:
[ link extern ]
multumesc de raspuns,dar am inteles ca este vorba de un ordin si anume:ordinul12 din 2011 dat de catre anre.intrebarea este:cine a aprobat acest ordin,si de ce trebuie noi oamenii de rind sa contribuim la investitiile pe care unii le viseaza noaptea si le aplica ziua pe spatele fraierilor?oare nu le este rusine?