Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

daca decizia de incetarea a contractului de munca s.a facut in baza art 55 lit b din legea 53/2003(am primit decizia prin posta)pot beneficia de somaj?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.

2. Incetarea CIM cu art.55b din Codul muncii (cu acordul partilor) va este imputabila deoarece dvs. ati solicitat aceasta.
Încetarea contractului individual de munca prin acordul parţilor exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj, avand în vedere ca acordul exprimat de salariat este un motiv imputabil lui de încetare a contractului individual de munca.
buna dimineata!in cazul unui contract de munca incheiat pe perioada determinata,3 luni,se poate beneficia de indemnizatie de somaj o data cu incetarea contractului?
Da, numai daca indepliniti si celelalte conditii prevazute de lege pentru acordarea indemnizatiei de somaj.
1. La incetarea de drept a CIM pe perioada determinata (conf. art.56(1), lit.i) din Codul muncii) veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane