Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatii pentru renovare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatii pentru renovare

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: Vreau sa sparg un perete in casa
si am inteles ca imi trebuie autorizatie. Cum sta treaba cu astea?
E vreo lege care sa ma oblige sa fac autorizatie.
‎Mentionez ca nu e un perete de rezistenta, ci doar peretele dintre o mica debara si bucatarie. peretele este din BCA.

Multumesc.
Oana
Calea legala este certificat de urbanism,apoi atutorizatie de constructie......
Legea 230/2007 Art. 11. - (1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale.

Este mai bine sa aveti aprobarile necesare, "carcotasi" sunt destui in bloc, daca nu este perete de rezistenta si este din BCA, nu cred ca este o mare problema autorizatia.
Avand in vedere ca nu este perete de rezistenta sau prin indepartare nu este afectata structura de rezistenta a condominilui,nu este necesara autorizatie de constructie si certificat de urbanism
Anterior demararii executiei modificarii interioare se impune sa informat presedintele de asociatie

ynocentta, utilizator
Nu trebuie sa va luati dupa "EX" consultanti care dau "sfaturi de bine", aveti nevoie de autorizatie.
Pentru orice modificare, desfiintare a unui perete, a unei debarale..., aveti nevoie de autorizatie d la primarie.
Dumneavoastra spuneti ca nu este perete de rezistenta. Foarte bine. Asta inseamna ca o sa primiti autorizatie foarte usor, fara a fi nevoie de studii, proiecte...
Solicitati autorizatie de modificare. Cei care elibereaza autorizatia au acces la datele blocului si stiu daca acel perete este sau nu de rezistenta si pot sa va elibereze autorizatia cu sa fara alte cercetari.