avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... B.O. avalizat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

B.O. avalizat

In cererea de investire cu titlu executoriu a unui bilet la ordin avalizat trebuie facuta referire expresa si la avalist, daca acesta este administratorul s.c. si semnatura este aceeasi?
Daca da, spuneti-mi cum procedez in cazul in care am titlul executoriu pentru B.O. avalizat?
Deschid actiune separata impotriva avalistului?
Cel mai recent răspuns: Mihai Costache , Avocat 17:07, 28 Septembrie 2012
investirea nu are legatura cu avalistul ci cu BO.
doar in cererea de executare silita se cere expres executarea silita a avalistului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare bissy_ralu bissy_ralu Buna ziua, Administratorul unei S.C. a avalizat 2 B.O. A fost inceputa executarea silita a S.C., nu s-a recuperat nimic, iar ulterior s-a deschis procedura ... (vezi toată discuția)
Contestatie executare MariS19 MariS19 buna, ma poate ajuta cineva cu un sfat referitor la o contestatie la executare. Sunt garant avalist, s-a incuviintat inceperea executarii impotriva mea in ... (vezi toată discuția)
Executare bilet la ordin mary_stoica mary_stoica Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat: dupa intrarea societatii in insolventa, un furnizor a completat biletul la ordin lasat ca garantie, bilet avalizat ... (vezi toată discuția)