Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire- dorim sa vindem, cum putem proceda?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire- dorim sa vindem, cum putem proceda?

Buna ziua,
Tatal meu s-a recasatorit, dupa ce mama mea a murit cand eu aveam 7 ani si fratele meu12 ani. Tatal meu a decedat in anul 2004. Am facut succesiunea dupa parintii nostri naturali si eu detin o cota de mostenire de 42,5% iar fratele meu la fel. Mamei vitrege, care nu a avut nici un copil nici cu tatal nostru nici cu altcineva, i-a revenit cota de mostenire de 15%. In luna mai 2012 aceasta a decedat, iar fratele sau nu vrea sa faca succesiunea dupa sora sa.
Eu si fratele meu dorim sa vindem proprietatea care ne revine prin certificatele de mostenitor (nu avem contract de partaj pe casa si teren). Cum sa procedam?
Va multumesc.
Luminita Oprea

Mama mea vitrega nu are alti copii si eu sunt singurul lor copil. Ulterior tatal meu a murit

Cereti iesirea din indiviziune in instanta si cu ocazia aceasta se va dezbate si succesiunea dupa mama vitrega.
Solicitati iesirea din indiviziune si atribuirea catre dvs doi si a cotelor succesorale ale sotiei suravietuitoare, cu plata unei sulte catre mostenitorul acesteia.
In acest fel dvs doi veti deveni proprietari asupra imobilului si veti putea dispune cum doriti de acesta.
moprea a scris:

Buna ziua,
Tatal meu s-a recasatorit, dupa ce mama mea a murit cand eu aveam 7 ani si fratele meu12 ani. Tatal meu a decedat in anul 2004. Am facut succesiunea dupa parintii nostri naturali si eu detin o cota de mostenire de 42,5% iar fratele meu la fel. Mamei vitrege, care nu a avut nici un copil nici cu tatal nostru nici cu altcineva, i-a revenit cota de mostenire de 15%. In luna mai 2012 aceasta a decedat, iar fratele sau nu vrea sa faca succesiunea dupa sora sa.
Eu si fratele meu dorim sa vindem proprietatea care ne revine prin certificatele de mostenitor (nu avem contract de partaj pe casa si teren). Cum sa procedam?
Va multumesc.
Luminita Oprea

Mama mea vitrega nu are alti copii si eu sunt singurul lor copil. Ulterior tatal meu a murit

Luminita Oprea, din punctul meu de vedere puteti vinde fara nicio problema! De fapt, luand in conostinta faptul ca mama ta vitrega a decedat in anul curent,puteti sa vindeti daca asta va doriti! Unchiul vitreg, inca in viata, nu va poate fi potrivnic-trebuie facut un act pe acest aspect daca este cazul... In esenta, daca vreti puteti vinde!