Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune , se poate vinde un imobil fara acordul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune , se poate vinde un imobil fara acordul unuia dintre mostenitori

Buna seara , ar putea sa se vanda un imobil fara acordul unuia dintre mostenitori ex tata si sora vrea sa vanda eu nu , o pot face fara mine ? (mama find decedata )
Daca s-a deschis succesiunea si aveti certificat de mostenitor, cel care doreste instrainarea imobilului poate solicita partajul, atribuirea imobilului, si il poate vinde dupa plata sultei catre ceilalti coproprietari.
Daca nu s-a deschis succesiunea poate solicita prin notariat sau prin instanta deschiderea succesiunii . Nici un mostenitor nu poate instraina imobilul fara consimtamantul celorlalti , Partajul este solutia,..
Nu se poate vinde fara dezbaterea succesiunii si eliberarea certificatului de mostenitor. Dupa aveti posibilitatea fie sa vindeti impreuna, fie sa faceti partaj , fie sa vindeti cotele parti ideale ca urmare a mostenirii. Nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune, se poate cere si iesirea din indiviziune in instanta .
Se intelege ca in urma decesului mamei, ati ramas ca mostenitori tatal dvs., ca sot supravietuitor, si cei doi copii ai autorului, dvs. si sora.
Daca la succesiune ati ramas in faza de "Certificat de mostenitor", in care sunt trecute numai cotele in care succedati autorului, sunteti inca in devalmasie, si nu puteti instraina nimic unul fara celalalt.
Va trebui sa faceti iesirea din indiviziune, pentru a sti fiecare exact ce anume stăpânește, si pentru a putea instraina numai partea sa.
Daca s-a efectut deja o instrainare a unui bun fiind inca in devalmasie, fara acordul tuturor coproproetarilor, este o instrainare ilegala si anuilabila in instanta.
Marcel Mihalache, Avocat
dar in cazul in care eu nu aflu ca ei descid succesiunea si nu ma anunta nimeni si ma trezesc ca au vandut ce pot face ? va trebui sa ajung la tribunal ?
as mai avea o intrebare daca unul dintre copii a investit ridicand valoarea unui imobil are mai multe drepturi decat celalalt ? va multumesc