Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot lua parte la succesiune dupa mama vitrega ? Sa fie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot lua parte la succesiune dupa mama vitrega ? Sa fie o gluma a notarului ?

Succesiune ?
Tata a fost casatorit cu mama mea. Mama mea a murit in 1965 Subsemnatul fiu al acestora. In anul1969 tata sa recasatorit legitim cu o alta femeie ( mama vitrega )
In urma acestei casatorii mai a facut un copiil ( frate vitreg )
In urma tatalui a ramas un apartament
Tatal meu a Decedat in anul 2000.Dupa moartea tatalui meu mama vitrega. cit si fratele vitreg ma-u chemat in instanta pentru dezbaterea succesiuni si iesirii din indiviziune.
Sa judecat instanta a hotarat .:Constata ca 1 ).Mama vitrega are o cota de 1/4 din masa succesorala si o cota de 1/2 in calitate de copropietar (corect )
2 ).Consatata ca: Subsemnatul cat si fratele vitreg avem fiecare cate o cota de 3/8. (corect ). 3 ). Dispune sistarea starii de indiviziune intre reclamanti si parat ( subsemnatul ). Atribuie in deplina propietate si posesie apartamentul ( mamei vitrege cit si fratelui vitreg ). Pentru egalizarea loturilor obliga pe reclamantii ( mama vitrega si fratele vitreg ) la plata unei sulte parti catre subsemnatul. ( corect ). Am primit sulta .
In anul 2009 mama vitrega a decedat si ea. A ramas fratele vitreg. si eu subsemnatul.
SUBIECT = Am fost la notariat am intrebat daca se poate deschide succesiunea .Am ramas mut cand am aflat ca : Fratelui meu vitreg ii revine din acest apartament o cota de 5/8 = (0,625) Iar subsemnatului revine o cota de 3/8 = (0,375). Intreb ? Pot eu mostenii ceva din acest apartament ? Pot eu mostenii pe mama vitrega ?
Ma gindesc sa nu fie vre-o gluma a notarului sau vre-o greseala sau neregula.
Care este adevarul ?
Multumesc anticipat
Cred că nu a fost suficient de atent la acte. Nu puteţi avea calitate de moştenitor ptr că nu există nici un grad de rudenie.
Mama vitrega a murit in 2008. Fratele vitreg a fost luat de familia maei vitrege ( Nepot) si var primar cu fratele meu vitreg. A fost mutat la tara-batut si tinut ca un sclav. In uma batailor primite fratele vitreg cit si a traiului murdar a fugit de la ei si a venit la mine plingad ,murdar. Mi-a fost mila de el. Din martie 2010 eu ma ocup de el. Sotia mea il spala il calca,mancare .In apartamentul in care locuieste am facut curatenie-am pus ferestre termopan. dar nu asat este problema. Ma gandesc cu groaza ca el fiind bonlav ( Retard mintal sever+ diabet zaharat ) Cine stie ? se intampla ceva ... Eu si familia mea muncim avem grija de el cum ar fii copiilul nostru . Si altii vor profita. Nu vrea sa gandesc la raul acestui frate. dar ???? Ma iertati ca indrasnesc.. Eu sunt sau nu sunt mostenitorul lui ? ce drepturi am eu ca frate vitreg ? va rog ?
Mii de multumiri anticaipate

Succesiune ?
Tata a fost casatorit cu mama mea. Mama mea a murit in 1965 Subsemnatul fiu al acestora. In anul1969 tata sa recasatorit legitim cu o alta femeie ( mama vitrega )
In urma acestei casatorii mai a facut un copiil ( frate vitreg )
In urma tatalui a ramas un apartament
Tatal meu a Decedat in anul 2000.Dupa moartea tatalui meu mama vitrega. cit si fratele vitreg ma-u chemat in instanta pentru dezbaterea succesiuni si iesirii din indiviziune.
Sa judecat instanta a hotarat .:Constata ca 1 ).Mama vitrega are o cota de 1/4 din masa succesorala si o cota de 1/2 in calitate de copropietar (corect )
2 ).Consatata ca: Subsemnatul cat si fratele vitreg avem fiecare cate o cota de 3/8. (corect ). 3 ). Dispune sistarea starii de indiviziune intre reclamanti si parat ( subsemnatul ). Atribuie in deplina propietate si posesie apartamentul ( mamei vitrege cit si fratelui vitreg ). Pentru egalizarea loturilor obliga pe reclamantii ( mama vitrega si fratele vitreg ) la plata unei sulte parti catre subsemnatul. ( corect ). Am primit sulta .
In anul 2009 mama vitrega a decedat si ea. A ramas fratele vitreg. si eu subsemnatul.
SUBIECT = Am fost la notariat am intrebat daca se poate deschide succesiunea .Am ramas mut cand am aflat ca : Fratelui meu vitreg ii revine din acest apartament o cota de 5/8 = (0,625) Iar subsemnatului revine o cota de 3/8 = (0,375). Intreb ? Pot eu mostenii ceva din acest apartament ? Pot eu mostenii pe mama vitrega ?
Ma gindesc sa nu fie vre-o gluma a notarului sau vre-o greseala sau neregula.
Care este adevarul ?
Multumesc anticipat

Aici am inteles nu pot mostenii pe mama vitrega. Dar pe fratele meu numai de tata il pot mostenii ?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
DEDITA MIHAELA a scris:

Cred că nu a fost suficient de atent la acte. Nu puteţi avea calitate de moştenitor ptr că nu există nici un grad de rudenie.

Sa fie notaru incompetent ? sau a facut bascalie de mine ?