avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 398 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

buna ziua
azi am demisioat, mi-au acceptat demisia cu preaviz de 20 de zile.. conform contractului de munca ..mentionez ca preavizul este preferential de regula...la mine nu s-a putut face exceptie si m-au chemat la munca..lucrez ca sofer de tir in comunitatea europeana
intrebare...ce se intampla daca nu ma prezint la locul de munca in cele 20 de zile...
mi-au zis ca voi fi trecut nemotivat..
ce imi pot face conform legii daca nu ma voi prezenta?
cand si cum imi va inceta contractul de munca? multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:40, 1 Octombrie 2012
Daca nu va prezentati la munca sunt doua posibilitati:
- in perioada de preaviz veti fi pontat absent nemotivat , iar la sfarsitul acestuia se va inceta c.i.m. prin demisie

- - in perioada de preaviz veti fi pontat absent nemotivat, urmand a se trece la cercetarea disciplinara a dvs , iar c.i.m. urmand a inceta din motive disciplinare (art.61 lit.a C.mun.)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz C.Fabyola C.Fabyola BUNA ,ce se intampla in cazul in care un angajat al unei firme private nu respecta preavizul de 20 de zile?multimesc anticipat (vezi toată discuția)
Demisia ralukdas ralukdas Am fost angajat de către o firmă pe o perioadă determinată.Înainte cu o lună de a-mi expira contractul mi-am dat demisia şi am refuzat să stau în ... (vezi toată discuția)
Incetare cim pentru absente nemotivate mariamarineci mariamarineci Buna ziua, O angajata si-a dat demisia incepand cu 29.10.2015. Angajatorul i-a cerut sa stea in perioada de preaviz, dar acesta nu doreste. Cum procedez? Ii ... (vezi toată discuția)