Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

buna ziua
azi am demisioat, mi-au acceptat demisia cu preaviz de 20 de zile.. conform contractului de munca ..mentionez ca preavizul este preferential de regula...la mine nu s-a putut face exceptie si m-au chemat la munca..lucrez ca sofer de tir in comunitatea europeana
intrebare...ce se intampla daca nu ma prezint la locul de munca in cele 20 de zile...
mi-au zis ca voi fi trecut nemotivat..
ce imi pot face conform legii daca nu ma voi prezenta?
cand si cum imi va inceta contractul de munca? multumesc
Daca nu va prezentati la munca sunt doua posibilitati:
- in perioada de preaviz veti fi pontat absent nemotivat , iar la sfarsitul acestuia se va inceta c.i.m. prin demisie

- - in perioada de preaviz veti fi pontat absent nemotivat, urmand a se trece la cercetarea disciplinara a dvs , iar c.i.m. urmand a inceta din motive disciplinare (art.61 lit.a C.mun.)