avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie daca prima notare in cartea de munca este 01.09.1980.activitate neintrerupta ,dacat in stagiul militar .Si daca se paote iesi anticipat .

Multumesc,

Pentru a putea primi un raspuns, trebuie sa furnizati cateva date:
- luna si anul nasterii
- sexul
- data plecarii in armata si a revenirii din armata
- perioada exacta de de stagiu militar
- daca aveti grupa de munca, care anume si perioada
05.05.1961
masculin
10.1980-04.1981
fara grupa de munca
Pensie limita de varsta: la 65 de ani, in mai 2026
Stagiul realizat de dvs = aprox. 31 de ani si 6 luni (n-ati scris datele exacte cu armata)
Stagiul complet prevazut de lege: 35 de ani

Pentru pensia anticipata si anticipata partiala e obligatoriu ca stagiul complet sa fie realizat.
Deci, veti avea dreptul la pensia anticipata partiala daca mai completati 4 ani si 6 luni de stagiu, iar la pensia anticipata (fara penalizare) daca mai completati cu 12 ani si 6 luni de stagiu.
Buna seara,

Multumesc frumos pentru raspuns.
Armata am inceput stagiul militar in oct.1980 si am terminat in martie 1981.
daca fac 35 ani de munca pot iesi partial anticipat?

Ce trebuie sa facem sa iesim si noi la pensie mai repede ,sa ne bucuram si noi de anii de pensie..
Am lucrat 16 ani intr-un garaj.Chiar daca erau noxe si conditii grele nu am beneficiat de grupa.Se mai poate face ceva ?

Multumesc,

Radu
Ultima modificare: Luni, 29 Aprilie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
@johnny_1961:
Daca mai lucrati sau cotizati la casa de pensii inca 4 ani si 6 luni, realizati stagiul complet de cotizare. Pensia anticipata partiala se poate acorda doar cu maxim 5 ani mai devreme decat varsta standard de pensionare, in cazul dvs. in mai 2021, dar cu penalizare de 45% pe toata perioada celor 5 ani.

Legea nr.263/2012:
ART. 65
(1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.


Am citit ca ar exista un proiect legislativ prin care sa se elimine limta celor 5 ani pentru persoanele ca dvs., care au ani multi de munca, dar inca nu au varsta de pensionare. Urmariti daca se va legifera asa ceva, atunci ati avea dreptul la pensie mai repede de anul 2021.

Alte discuții în legătură

Data iesire anticipat la pensie octavostef octavostef am 55 ani si 30 ani munca efectiva din care 16 cu grupa II de munca.Am inceput munca din 1983 septembrie. Am 5 ani de facultate si 6 luni armata. La ce ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi la pensie riana02 riana02 Buna ziua, Mama mea este nascuta in data de 11.12.1952 si are un stagiu de cotizare de 35 de ani neintrerupti in conditii normale de munca. Imi poate ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot sa ma pensionez anticipat? misu2005s misu2005s am lucrat din anul1972 28 11 pina 27 02 1974 am facut armata dupa care am lucrat pina in anul 2003 27 10 din data de16 05 1983 pina la data de01 04 2001 am ... (vezi toată discuția)