Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... angajat la intrep.individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

angajat la intrep.individuala

am o intrep.individuala pe numele meu,pot sa ma angajez cu cim la ii?
Puteti, dar ar fi mai putin costisitor daca v-ati plati numai pensia si sanatatea....
titualrul nu poate fi angajatul inteprinderi lui individiale al altora da.
te rog frumos olden sa-mi dai baza legala,ca nu pot sa ma angajez la propril ii!!
Intr-adevar, utilizatorul @olden are dreptate, nu puteti fi propriul angajat la propria II ci doar la altii, in schimb puteti beneficia de de art. 25, alin.(3), adica va puteti incheia aceste contracte in baza carora puteti plati pentru pensie, sanatate..:

SECŢIUNEA a 2-a
Regimul juridic al întreprinzătorului persoană fizică titular al întreprinderii individuale
Art. 24
Pentru organizarea şi exploatarea întreprinderii sale, întreprinzătorul persoană fizică, în calitate de angajator persoană fizică, poate angaja terţe persoane cu contract individual de muncă, înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă, potrivit legii, şi poate colabora cu alte PFA, cu alţi întreprinzători persoane fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanţi ai unor întreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activităţi economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secţiuni.
SECŢIUNEA a 2-a
Regimul juridic al întreprinzătorului persoană fizică titular al întreprinderii individuale
Art. 25
(1) Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale nu va fi considerat un angajat al unor terţe persoane cu care colaborează potrivit art. 24, chiar dacă colaborarea este exclusivă.
(2) Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale poate cumula şi calitatea de salariat al unei terţe persoane care funcţionează atât în acelaşi domeniu, cât şi într-un alt domeniu de activitate economică decât cel în care şi-a organizat întreprinderea individuală.
(3) Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale este asigurat în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi are dreptul de a fi asigurat în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege.

va multumesc de raspuns.Va relatez cazul meu:sunt angajat la propriui ii pt ca preztez activitatii de ssm si psi si sunt autorizat de itm;Cind m-am autorizat la itm am prezentat actele necesare precum si cim ;Daca nu era voie sa fiu angajat ,de ce nu mi-au spus?Acum ce fac?