Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Desfiintarea repartitoarelor de caldura este legala?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Desfiintarea repartitoarelor de caldura este legala?

Buna seara,
Revin cu un subiect important, acum in prag de iarna, si anume cel al desfiintarii repartitoarelor de caldura. Este legal ca dupa montarea unor repartitoare de caldura sa fii obligat de asociatie sa renunti la ele? In ce mod pot opri acest lucru, exista o cale legala de mentinerea acestora in calculul intretinerii desi asociatia (sau cativa locatari) au stabilit ca acestea nu mai sunt luate in consideratie? Acum 3 ani am dat o suma considerabila pentru montarea lor(devenise obligatoriu, aproape toti locatarii erau contorizati), acum cine va fi raspunzator de returnarea acestor bani? Nu cunosc legea, as vrea sa-mi spuneti daca exista o lege care m-ar putea apara in mentinerea acestor repartitoare in calculul intretinerii mele, chiar daca restul blocului a hotarat altfel. Multumesc.
ContSters266636, utilizator
Eu personal am fost intotdeauna impotriva acestor repartitoare, a fost o mare hotie facuta de cei cativa care le-au importat. Este permisa renuntarea la repartitoare.

Ar trebui sa stiti ca aceste repartitoare nu au fost certificate de nici o institutie a statului

Eu am fost foarte multumita de ele si le doresc in continuare.
gigimarga a scris:

au stabilit ca acestea nu mai sunt luate in consideratie?

Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia care,in interesul general al proprietarilor ,in cadrul comitetului executiv sau in adunarea generala poate propune diferite masuri cu scopul reducerii si eficientizarii consumurilor
Privitor la certificare si verificare,parerile sunt impartite ca si legislatia care este ambigua

Ordinul 27 din 2004:
Art. 4. - Mijloacele de măsurare din categoriile şi sortimentele specificate în anexă se supun controlului metrologic legal, dacă sunt
utilizate în domenii de interes public în care se realizează:
a) măsurări privind sănătatea şi siguranţa populaţiei:
- măsurări efectuate de personalul din cadrul unităţilor medicale (spitale, policlinici, cabinete medicale, unităţi de recuperare) în
activităţi de urmărire a stării de sănătate, diagnosticare sau tratament;
- măsurări efectuate de personalul din farmacii în activitatea de preparare a medicamentelor, conform prescripţiilor medicale;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul laboratoarelor de analize medicale şi laboratoarelor farmaceutice, în scopul elaborării
unor buletine de analiză;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, în activităţi de supraveghere a unor mărimi
importante pentru sănătatea populaţiei şi protecţia muncii;
- măsurări efectuate cu prilejul inspecţiilor tehnice ale autovehiculelor, în scopul certificării stării tehnice a acestora;
- măsurări efectuate în scopul asigurării condiţiilor de siguranţă în transporturile auto, pe calea ferată sau metrou;
b) măsurări privind ordinea publică:
- măsurări efectuate în cadrul unor expertize solicitate de instanţele judecătoreşti;
- măsurări efectuate de agenţii de circulaţie în scopul aplicării reglementărilor privind circulaţia pe drumurile publice;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, în activităţi de aplicare a reglementărilor
privind sarcinile maxime admise pe drumurile publice;
c) măsurări privind protecţia mediului:
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, în activităţi de supraveghere a unor mărimi
importante pentru protecţia mediului;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice competente, în activităţi de constatare a contravenţiilor şi
infracţiunilor la legislaţia privind protecţia mediului;
d) măsurări privind perceperea taxelor şi impozitelor:
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, pentru stabilirea bazei de calcul a unor
impozite, taxe, amenzi, penalizări sau altor tipuri similare de plată, în scopul aplicării unor normative vamale, fiscale, geodezice sau de
cadastru;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, în activităţi de aplicare a reglementărilor
privind sarcinile maxime admise pe drumurile publice, în scopul perceperii unor taxe;
e) măsurări privind protecţia consumatorilor sau corectitudinea tranzacţiilor comerciale:
- măsurări efectuate în tranzacţiile comerciale;
- măsurări efectuate în cadrul activităţilor de comercializare directă a produselor şi mărfurilor către populaţie;
- măsurări efectuate în scopul fabricării preambalatelor;
- măsurări efectuate în scopul stabilirii sumelor de plată pentru transportul de persoane şi mărfuri;
- măsurări efectuate în scopul stabilirii sumelor de plată pentru convorbirile telefonice şi comunicaţiile telex;
- măsurări efectuate în scopul determinării concentraţiilor de zahăr şi alcool în băuturi;
- măsurări efectuate în scopul determinării concentraţiei de grăsimi în lapte şi unt;
- măsurări efectuate în scopul determinării umidităţii grăunţelor de cereale, seminţelor oleaginoase, eşantioanelor de lemn sau de
tutun;
- măsurări efectuate în scopul stabilirii sumelor de plată pentru trimiterile poştale."

Cu repartitoarele de cost este situatie distincta deoarece chiar legiutorii recunosc ca nu sunt mijloace de masurare metrologice:

"Ordinul 233/2004 Anexa 3 - Normativ tehnic (Anexele 1 si 2 ale Ordinului sunt abrogate):
CAP. II
Repartitoare de costuri pentru încălzire
SECŢIUNEA 1
Domeniu de aplicare
ART. 5
(1) Montarea şi utilizarea sistemelor de repartizare a
costurilor de încălzire în cladirile de tip condominiu se realizează numai în spaţiile cu destinaţie de locuinta.
(2) Determinarea consumurilor aferente spaţiilor cu alta destinaţie se face numai cu mijloace de măsurare legale."
"ART. 6 Sistemele de repartizare a costurilor pentru încălzire pot fi utilizate numai în cazul în care:
a) determinarea cantităţii de energie termica pentru încălzire se face cu un mijloc de măsurare legal, montat pe bransamentul termic al condominiului în punctul de delimitare/separaţie a instalaţiilor;
b) determinarea cantităţii de combustibil utilizat pentru prepararea locală în centrale termice de scara sau de imobil a agentului termic şi a apei calde se face cu un mijloc de măsurare legal care înregistrează numai consumul aferent centralei termice;
c) instalaţiile interioare de încălzire sunt exploatate în condiţiile prevăzute la art. 16;
d) pentru fiecare combinatie, corp de încălzire repartitor de costuri se cunosc factorii de evaluare specifici prevăzuţi în SR-EN 834, respectiv SR-EN 835, factorii de amplasare corespunzatori
poziţiei incintei incalzite în cadrul condominiului, precum şi suprafata echivalenta termic şi debitul de agent termic nominal;
e) elementele care asigura transferul de caldura către incinta sunt direct accesibile;
f) încălzirea incintei nu se realizează: prin pardoseala, prin plafon, cu aer cald, cu aeroterme, agentul termic utilizat nu este aburul, precum şi în toate cazurile stabilite de standardele SR-EN 834,
respectiv SR-EN 835, identice cu normele europene EN 834 şi EN 835;
g) repartitoarele de costuri şi robinetele termostatice au agrement tehnic de produs;
h) corpurile de încălzire sunt dotate cu robinete termostatice de reglare a debitului, astfel încât sa existe posibilitatea reglarii temperaturii în incinta în care sunt montate corpurile de încălzire;"

In situatia in care interesul proprietarilor nu este general pentru indepartarea repartitoarelor de cost,existenta duplicitara de apartamente cu repartitoare si apartamente fara repartitoare va genera diferende,suspiciuni si interpretari intre proprietari,iar unitatea care calculeaza valorile de plata,nu va accepta indepartarea repartitoarelor si va continua sa impuna la plata valori ale consumurilor anterioare la care se aplica pretul gigacaloriei de la momentul consumului
Minoritatea se supune majoritatii, daca cei care vor sa renunte la repartitoare sunt mai multi, probabil asta se va intampla.
Banii pe care i-ati investit pentru acestea nu ii mai recuperati niciodata, cred ca sunt si iesite din garantie.
@Alex Munteanu
Cum adica nu sunt certificate de nicio institutie? Dar ANRSC ce e? Femeie de serviciu la Ministerul Economiei?