Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Ce fac dupa ce obtin certificatul de inregistrare de ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Ce fac dupa ce obtin certificatul de inregistrare de la ONRC?

Buna ziua,
Azi mi-am obtinut certificatul de la ONRC pentru PFA. As dori sa stiu ce pasi mai trebuie sa fac in continuare? Am inteles din unele surse ca trebuie sa merg la administratia financiara, casa de pensii si casa de asigurari de sanatate.
Imi puteti oferi mai multe detalii?

Va multumesc
mergeti doar la ANAF unde veti depune declaratia 220 de venit estimat, declaratia 610 privind contributiile de sanatate si daca este cazul declaratia 600 privind contributiile in sistemul de pensii
Va multumesc pentru raspuns.
Mai am o intrebare. In cazul in care sunt pfa in sistem real, ce formulare sau documente/registre mai trebuiesc luate de la anaf sau cand ma duc la anaf.
cumparati din comert un Registru Jurnal De Incasari Si Plati si un Registru Inventar, snuruiti-le, numerotati-le fiecare pagina si mergeti cu ele la ANAF pentru a le viza

normele metodologice de conducere a contabilitatii in partida simpla sunt prevazute in OMFP 1040/2004
incercati sa aveti in vedere si articolele 48-49 din codul fiscal